[]

acil servis numaraları

türkiyede bir ara yapılması planlanan acil servis projesi vardı diye hatırlıyorum. Ambulans için 112'yi, polis için 155'i , yangın için 110'u aramak yerine tek bir numara aranarak (belki 155) durum belirtildiğinde ilgili operatör gerekli yardımı gönderecekti.

yani 155 i arayıp, evde düştüm ambulans lazım dediğinde olay yerine itfaiye ya da polis değil, sadece ambulans yollanacaktı gibi.

bu proje hayata geçti mi? ya da türkiyede resmi olan acil servis numarası var mı?

yoksa hala her acil durum için durumuna göre farklı numara mı aramamız gerekiyor?

 
5 yıl içinde birleştirilecekmiş.

www.milliyet.com.tr
  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (07.12.17 16:49:22) 
112 acil durum numarası.

şu an uygulanıyor. belki benim bulunduğum bölgededir sadece, ama polis, itfaiye ve ambulans dahil 112 yi arıyoruz.
  • vassal  (07.12.17 17:30:56) 
Balıkesir'de 155'i aradığım zaman adını hatırlamadığım bir merkez hangi hizmete ihtiyacım olduğunu sorup yönlendiriyor.


  • gkhncnzdgn  (07.12.17 18:59:06) 
Anlattığınız proje 112 acil çağrı merkezi projesi. Bazı illerde pilot bölge olarak kurulmaya başlandı. Mesela Antalya bu işin öncülerinden. Afyonkarahisar, Konya, Burdur, Isparta, Ankara gibi illerde sağlık, afad, jandarma, emniyet, itfaiye ve orman kurumları ortaklaşa çalışıyor. Siz bir trafik kazası bildirdiğinizde eğer şahıs araba içinden çıkmadıysa hem ambulans hem de afad veya itfaiye görevlendiriliyor. Tabi her ilde zamanla olacak.


  • ceyhan prensi adana  (07.12.17 20:42:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.