ikinci el alışverişlerde ödeme nasıl yapılır?

yüzyüze görüşüp bilgisayar almak istiyorum. fiyatı yüksek tabii. ben satıcı ile bir yerde oturur, bilgisayarı incelerim sorunu var mı bakarım diye düşünüyorum. almaya karar verirsem ödemeyi en güvenli şekilde nasıl yaparım? o kadar mevlayı yanımda taşımak istemiyorum, satıcı ile beraber havale için bankaya mı gidilir? bu konuda tecrübeniz varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.
(soru kategorisine yeniden açtım)

yanında taşımak istemiyorsan cepten havale yapabilirsin. gün içinde anında gerçekleşiyor.
atm de bi seçenek tabi.

  • sttc  (05.12.17 21:27:16)
bir yere oturup bilgisayara bak, bilgisayarın özellikleri cidden dediği şekilde mi kontrol et.
laptopta ne kadar çizik varsa o kadar hor kullanılmıştır,
ekranda ölü nokta var mı bak bembeyaz bir ekran ve simsiyah bir ekran aç bir video oynat. bu dosyarı önceden usb'e yükle götür usb'yi de denemiş olursun. ses çıkışını kontrol et.
parayı 2k-3k gibi değerse önceden anlaştığın şekilde elden verebilirsin ben genelde elden veriyordum. bu seferde alan kişi para kalemi ile vs kontrol etmek isteyebilir. havale eft yapayim dersen satın alacağın kişide o app veya teknoloji olmayabilir.
yada bilgisayara ok dedikten sonra elemanı bankaya davet edip parayı çekip verebilirsin o da olur.
kağıt vs de imzalıyor çoğu kişi şu seri nolu bilgisayarışu kişiden şu fiyata aldım vs diye ama o da tercih meselesi.

edit: parayı nasıl aktaracağını önceden söyle mutlaka, elden vereceğim, havale edeceğim, beraber bankaya gideceğiz vb şekilde. sonra adam afallıyor panik falan oluyor bazen.
  • dedim dedim de kime dedim  (05.12.17 21:32:28 ~ 21:35:14)