Dünya nüfusu çok mu fazla ...?

Yoksa bizi 200 sene daha götürür mü?

www.strawpoll.me

Buyrun anketimiz :) sunum için,katkı verirseniz sevinirim.

Dünyada var olan kaynaklar hemen hemen 3 milyar insana yetecek miktara kadar düştü. Dünyanın kendini yenileme hızından çok daha hızlı bir şekilde ürüyor ve tüketiyoruz. Nüfus eksponansiyel olarak artarken gezegen ilk günkü gibi dönmeye devam ediyor. Henüz kendisine ne derece zarar verdiğimizin farkında değil. Aldıklarımızı yerine yenisini koymak konusunda insanlık olarak çok kötü olduğumuz için ise her geçen yıl, yıllık kotamızı 1-2 ay daha erken bitirir hale geldik.

Kaynakları bitiriyor, toprağın metrelerce altından ıvır zıvır çıkartıyor, atmosferi her geçen gün daha beter hale getiriyor, nefes almayı zorlaştırıyor ve mevsimleri değiştiriyoruz. Değişmeyen tek şey ise "2 çocuk yapayım da soyumuz devam etsin" anlayışı. Kimse dünyaya getirdiği neslin daha fazla dertle uğraşacağını düşünmüyor. Şimdilik 7 küsur milyarız. 100 sene sonra ne olacağını bilmem ama bu hızla gidilirse başka gezegen kaçınılmaz bir gereksinim olacak ya da büyük bir toplu ölüm yaşanacak.

Ama gezegenimiz tarih öncesinde sayısız berbat çağ atlattı, kendini bir şekilde yenileyip dönmeye devam etti. Bizim berbatlığımızı da atlatacağını düşünüyorum. Tek sıkıntı ise hiçbirimiz o zamanları göremeyeceğiz :)

Sonuç olarak dünya nüfusu fazla değil. Almış başını gitmiş. Bambaşka.
  • desdenova34  (01.12.17 23:25:38)