SQL dosyası - yardım!!

Selam Ey Papua Yeni Gine'liler!

Şimdi elimde bir SQL dosyası var. Eskiden yayında olan bir sitenin database'i bu SQL dosyasında yedekli.

Ve ben bu SQL dosyasını bize ait bir Server'da oluşturduğum MySQL veritabanlarından birine içe aktarmak istiyorum.

Yapmak istediğim şey bu.

Ama ne PhpMyAdmin falan biliyorum ne de PhpMyAdmin'le server'a bağlanmayı. Ne yapmam gerekiyor, bunu bana açılayabilecek biri var mıdır? Varsa aşırı müteşekkir olurum.

Şimdiden teşekkürler.

Eğer backup dosyası ise restore edebilirsin

  • greenshadow  (01.12.17 12:23:21)
kısaca anlatılmış. bunun üzerinden gidildiğinde bir şekilde bulunur sanırım.
www.youtube.com

  • kademirus  (01.12.17 12:43:20)
@kademirus:

Abi işte sorunum tam olarak bu. PhpMyAdmin menüleriyle sorunum yok ama o arayüze ulaşamıyorum.

Gittim PhpMyadmin'i indirdim bir klasör çıktı içinden ne setup var ne bşey.

Ben bu yolladığın videodaki arayüz varya adamın işlemleri yaptığı, hah işte o arayüze ulaşmak istiyorum bilgisayarımdan.
  • kmtetrfn  (01.12.17 12:49:01)
yok mu cevap? :((((

  • kmtetrfn  (01.12.17 15:09:09)
bilgisayarına wampserver kurduktan sonra localhost bölümünden girip kullanabilirsin o ekranı. sadece satırları okumak istersen heidisql diye bir program da var.

  • nugre tias  (02.12.17 01:33:31)
Aşağıdaki adımları uygulayabilmek için ssh erişiminin olması lazım.

---------MYSQL KURULU DEĞİLSE-----------

Sunucu Linux tabanlı mı? İşletim sistemin ne? Örneğin CentOS 7 ise aşağıdaki gibi yapabilirsin. (MariaDB MySQL ile çok benzer, MySQL tabanlı esasen)

ssh ile giriş yap, aşağıdaki komutları sırasıyla yapıştır.

www.tecmint.com

Ardından aşağıdan veritabanı oluştur.

create database VERITABANIADI character set utf8 collate utf8_general_ci;

Ondan sonra yapman gereken, sunucuya yüklemiş olduğun sql dosyasını içeri aktarmak.

mysql -u root -p VERITABANIADI < dosyaadı.sql

Şifreni soracak, enter de. Dosyanın büyüklüğüne göre kısa sürede aktarması lazım.

--------MYSQL KURULU İSE--------

mysql_secure_installation

Bununla şifreni vb belirliyorsun, şifreni belirlemediysen önce üstteki adımı uygula.

Ondan sonra giriş yapacaksın.

mysql -u root -p

Şifre soracak, az önce belirlediğin şifreyi ya da halihazırda olan şifreni yazacaksın. Giriş yaptıysan aşağıdan veritabanı oluştur.

create database VERITABANIADI character set utf8 collate utf8_general_ci;

Ben utf8_general_ci kullanıyorum, senin farklı bir şey kullanman gerekebilir.

Ondan sonra yapman gereken, sunucuya yüklemiş olduğun sql dosyasını içeri aktarmak.

mysql -u root -p VERITABANIADI < dosyaadı.sql

Şifreni soracak, enter de. Dosyanın büyüklüğüne göre kısa sürede aktarması lazım.
  • hayirsiz  (02.12.17 01:44:54 ~ 02:29:02)