[]

karmaşık bir kısa cümle daha

"the ambition of entailing truths about the past will remain as far off as ever"
ne diyor burda. 
entail hangi manada kullanılmış tam olarak anlayamadım ben, "geçmişin hakikatlerini gün yüzüne çıkarma tutkusu" gibi diye düşündüm en başta ama "beraberinde getirmek, gerekli kılmak" daha uygun bi çeviri olurdu. belki sana bi yol olur diye not düşeyim dedim...


  • Bruce  (27.11.17 14:40:06 ~ 14:40:28) 
tam çevirisinden ziyade anlatılmak istenenden bahsedeceğim.

şimdi bir x olsun elimizde. bu x hakkındaki gerçeği bulmak diye bir amacımız/eylemimiz var diyelim.

x hakkında bu gerçeği bulmaktan (ne yaparsak yapalım) hep çok uzak olacağız, bulamayacağız. şeklinde bir anlamı var bu cümlenin.

umarım yardımcı olmuştur.
  • eindaclub  (27.11.17 16:07:56) 
etraflıca açıklanamayan/kanıtlanamayan tarih biliminin konusu olmuş bir olaydan ya da faili meçhul bir cinayet/cinayetlerden mi bahsediyor? bir de olay o kadar büyümüş ki bulanıklaşmış, aklıma gelen mesela lady diana ya da muhsin yazıcıoğlu; ikisinin de ölümü/öldürülmesine dair o kadar çok senaryo/teori üretildi ki tam olarak ne olduğu bilinemiyor, herkes istediğine inanıyor gibi bir sonuca ulaştı.

bu cümlede böyle veya benzeri bir durum için söylenmiş gibi.

diğer cevaplara katılıyorum, ... as far off as ever için "asla bilemeyeceğiz, hep bir sır olarak kalacak" falan da denebilir.
  • dafaisss  (27.11.17 18:54:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.