Fan kullanmadan elektrikli süpürge teorik olarak mümkün mü?

Bildiğiniz gibi;
Günümüzde elektrikli süpürgeler fan ile makine içindeki hava basıncı düşürülerek, vakum etkisi oluşturularak hava çekimi sağlıyorlar ama bildiğiniz gibi fan oldukça gürültü çıkarıyor. Teorik olarak fan yerine hava basıncını örneğin sıcaklık ya da fana muadil başka bir şekilde düşürüp aynı etkiyi sağlamak mümkün müdür?

aynı hacimde havanın yer değişimi için bu dediğin teknikler pek mümkün görünmüyor.

  • orpheus  (27.11.17 00:12:36)
eğer aradığın sessiz süpürge ise piyasada elektrolüx dyson vs gibi inanılmaz sessiz modelleri olan markalar var.

sesi çıkaran fan daha büyük bi hazne içinde izole edilirse ses azalır. ama ısınma problemi ortaya çıkar. çözümü de pahalı olacağı için süpürge satılmaz.
  • sttc  (27.11.17 00:31:10)
Stirling motoru geldi direk aklıma. Başka da bir alternatif zor gibi.

Ya da şöyle diyelim, sürekli soğutulan bir kap düşün, havanın yoğunluğu sürekli düşük içerde. Bu kaba bir hortum bağladık diyelim, hortumun ucu oda sıcaklığında ise düşük basınçtan ötürü vakum oluşur.

Teorik olarak mümkün ama nasıl soğuk tutacaksın? Nasıl soğutmayı sağlayacaksın? Elektrik santrifüj motorundan yüz bin kat daha az verimli olması bile başarı olur.
  • bos gezenin bos ustasi  (27.11.17 01:05:17)
manyetik alan oluşturup tozları çekmek olabilir belki?

  • herhaltibiliyoring  (27.11.17 01:09:35)
Roomba diye birşey var

  • Uncle Sam  (27.11.17 07:15:10)
Teorik olarak bir sekilde mumkundur ama iste bunlar verim meselesi. Mumkun olsa da verimsizdir.

  • stavro  (27.11.17 09:53:32 ~ 09:53:50)
Belki konveksiyon ile yaklaşılabilir.
"Oldukça yüksek" bir bacaya hava sızdırmaz bir şekilde bağlı olan yer seviyesindeki süpürge hortumu ile, aradaki basınç farkından dolayı bir miktar hava hareketi gözlemlenebilir.

"Baca" değil de "bacalar" olsa, ve bu bacalar paralel bağlansa emiş gücü artar mı ona da bakmak lazım.
  • clia  (28.11.17 00:50:29)