[]

Bilimsel çalışmalarda alıntının alıntısı olabilir mi?

Mesela X adlı kişi yazdığı Y adlı kitapta A adlı bir kişinin B adlı kitabından bir cümle alıntı yapmıştır. O cümle benim de yazdığım çalışma için gerekliyse, o cümleyi çalışmama eklediğimde kaynak olarak A'nın B kitabını mı vereceğim? (Bu durumda X'in bulduğu alıntıyı kendim bulmuş gibi olurum. Bu durum sıkıntı yaratır mı?)

Yoksa X'in Y adlı kitabında A'nın B kitabından öyle bir cümle aktardığını mı yazmalıyım. Bu da biraz tuhaf olur belki?


 
Bu soru her hafta default soruluyor galiba

Mümkün ama orijinal kaynağı bulup atıf yapmak daha sağlıklı
  • passion rules the game  (26.11.17 22:16:40) 
tabii ki. ancak bu durum ancak ve ancak orijinal kaynağa ulaşılamadığında kullanılır. ayrıca alıntı yaparken dersin "as cited in A, b states that" gibi bir kalıp kullanır ve orijinalinden değil başka bir kaynaktan alıntıladığını belli edersin.


  • sen git ben geliyorum  (26.11.17 22:26:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.