[]

Bizim tanrı dediğimiz şey zamandan ve mekandan bağımsız olmayabilir mi ?

Geçenlerde Selena izliyorum; Selena bi' kitabı okumak zorunda kaldı ve hızlı okuma yöntemiyle okudu, kızım sen selenasın ütopik güçlerin var dağları ikiye bölüp oradan buradan ışınlar çıkartıyor gözlerinle röntgenler çekiyorsun. Kitabı hızlı okuma yöntemiyle okumak nedir diye 7 yaşındaki yeğenimle birlikte güldük, eğlendik. (çocuk tüm dediklerimi anlamamış olabilir)

Bu selena'da bi' nevi üstün varlık sonuçta. Ne bilim superman gibi hades gibi.

Biz de gücü herşeye muktedir bir tanrı inancıyla yaşıyoruz aşağı yukarı dünyada; tanrıyı ebedidir, ezelidir gibi gibi sıfatlara sarıyoruz.

Sanat-Sanatçı ilişkileri kuruyor bazı arkadaşlarımız.

Peki mesela, ilmen bizden daha ileride ve daha aksiyon dolu birisi ya da bir ırk insanlığı var etmiş olamaz mı ? Yani bu ruh ve Can dedikleri şey neyse onun olayını çözmüş ve bir şekilde gezegenler sistemini kurmuş bizden biraz büyük bir varlık. Ebedi, ezeli olmayan.

Keza bakıldığında günümüzde dünya dinamik ve mekanik bir şekilde ilerliyor gelişiyor/ya da düşüyor gibi görünüyor.


Misal sistemi başta kurulmuş ve kendine has düzen ve kanunlarıyla ilerleyen bir yapı; Ultima Online oyunu gibi.


Sizler simülasyon dedikçe ben çok üzülüyorum ama, Cennet/Cehennem kavramında da çok üzülüyorum.

 
Zamana ve mekana bağlı olan yaratılandır ve yaratıcıya muhtaçtır. Yaratanın ise hiç bir şeye muhtaç olmaması ve her şeye kadir mutlak güç sahibi olması gerektir. Öyle ki yoktan var edebilmeli. Yine koruyan da korunana benzemez.


  • 1adam  (23.11.17 13:36:54) 
tanrı zaman ve mekandan bağımsız olmak zorundadır. zaman ve mekan ile sınırlandırılmış bir yaratıcı olağanüstü değildir, yaratılan ile aynı sınıftadır ve bizi yaratıcıyı yaratanın kim olduğu sorusuna götürür. bu da klasik tanrı fikrini yerle bir eder.


  • zgrydn  (23.11.17 13:52:21 ~ 13:53:03) 
Senin mantığın ile selena kütüphane önünde durup içeriye baksa dünyanın en bilge insanı olabilir tüm kitapları okuyarak. Rick and mortydeki akü evreni daha mantıklı. Sonuçta enerji dönüşüyor sürekli


  • hasmetizm 2046  (23.11.17 15:42:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.