çeviri işi nasıl oluyor

diyelim ki bir kitap var ve türkçe'ye çevrilmemiş. bu kitabı nasıl çeviriyoruz?

birkaç durum ortaya çıkıyor galiba. tüm olasılıklar nelerdir?

kitabi turkce basmak isteyen bir yayinevi oluyor onlar cevirtiyorlar.

  • robokot  (21.11.17 20:44:05)
kitabin telifi alinmadiysa, kitabi basmak isteyen yayinevi once kitabin telifini alir, bunun akabinde bir cevirmen ve editor ile anlasilir. surec bu sekilde devam ediyor.

buyuk yayinevleri; is, yapikredi, can vb. genelde cogu basilmamis/cevirilmemis kitabin teliflerini ellerinde bulundurur, ancak cesitli sebeplerden cevirtmez/basmazlar, bazen cevirisi, redaktesi ve editoryal sureci tamamlanmis olsa dahi basmazlar.

bir eserin cevirisinin bulunmamasi, telifinin kimseye ait olmadigi anlamina gelmiyor. eger bir cevirmenseniz, bir yayinevine gidip ya ben bu kitabi cevirmek istiyorum ya da bu kitap, bu da cevirisi, para da istemiyorum hadi basalim diyemiyorsunuz.

eger eser cevirmenligine merakliysaniz, yani bir basili yayinin icyuzunde adim yazsin diyorsaniz, cesitli edebi dergilerde ceviri yaparak baslayabilirsiniz. bu isler genelde referans'a dayalidir. her ne kadar yetenekli de olsaniz, karsiliginda birsey istemeseniz de, kimse hic tecrubesi olmayan birine bir basili eser cevirisi vermez.
  • bollocks44  (22.11.17 00:10:23 ~ 00:14:24)