duyurudan dolandirilmak ne demek bizi baglamaz???

yukarida sabitlenen duyuruda soyle yaziyor

---
Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Eksi Duyuru, kullanıcılar arasında yapılan alim/ satimlarda güvenliği sağlamak ile yükümlü değildir; insiyatif kullanıcilara aittir. Dolayısıyla alım/ satimlarda ortaya çıkan sorunlar için bizim direkt olarak yapabileceğimiz bir şey yok.
---

ne demek bizi baglamaz? bu satisin gerceklestigi ortam senin siten degil mi? gecen sene bi arkadasim sirf firinci portali actigi icin uyelerden biri baska markanin urunlerini kullanmisti. o marka da siteye dava acmisti. arkadasin evine tebligat gelmisti. evet yorumlarinizi alayim ey ahali.

Ben daha çok şey kısmını sevdim, özel mesaj ifşası suç ancak dolandırıldığınıza dair kanıt sunarsanız dolandıran hesabı uçururuz demişler.

Bazen bir konuyu anlamadığımda acaba diyorum, günümde olmayabilirim-algılayamamış olabilir miyim ya da benden daha zeki bir insan evladının açıklaması/onları hedef alan bir yaklaşım mı ki bu diye heyecanlanarak düşünüyorum. hayatta en azından sonuncusuna 1 kere de olsa evet demek isterdim. Yine başaramadım.
  • mete kudur  (21.11.17 18:03:29 ~ 18:04:37)
gayet de bağlamaz. bunun anlaşılmayacak nesi var?
bu satıştan ekşi duyuru bir komisyon vs alıyor mu? hayır.
yazarlık satışında sözlük bile beni bağlamaz derken, hatta ssg bu konuyla ilgili "hesabı aldığınız kişi hesabım çalındı derse" gibilerinden bir entry girip kanmayın böyle şeylere, girişmeyin de demişti.
dünyanın en önemli şeyi sandığın sözlük yazarlığına keriz gibi para verip amö ökşü düyürü büze sahüp çıkmiyür diye boşa ağlama. o senin kerizliğin oluyor duyuruluk bir şey yok.
  • fakirpislik06  (21.11.17 18:15:15)
fakirpislik, bunlar kendi goruslerin mi yoksa hukuki kanit gosterebilecegin ifadeler mi?

  • mayeskuel  (21.11.17 18:17:49)
Yani facebook grupları üzerinden yapılan ikinci el vs. satışlar fb'yi bağlıyor mu? Duyuruyu neden bağlasın? Hesapları uçurmak konusunu biraz daha geliştirmeliler ancak bence satışın bağlamaması mantıklı.

  • whoosie  (21.11.17 18:19:23 ~ 18:19:36)
Ucuz mala tuzlukla koşacak kadar aptal olmasın insanlar. Malı almadan parayı yollamasın insanlar. Keriz olanı silkeleyen çok olur. Dolandırıcılık her yerde var. Adamların işi bu. Sizin işiniz de ayık olmak. Siteyi bağlamaz, ekşi duyuruya satış sitesi demek çok saçma.

  • hasmetizm 2046  (21.11.17 18:20:32)
bağlamaz tabi. eksiduyuru sana insanlarla iletişim kurmak için bir platform veriyor, sen de aklını kullanıp dolandırılmayacaksın. kişisel bilgilerini paylaşmayacak, çok emin olmadıkça tanımadığın insanlara para yollamayacaksın.

  • monicapp  (21.11.17 18:32:20)
bağlamayabilir evet.

ama acemi'ye katılıyorum.

kişi aynı nick ile bikaç kişiyi dolandırıyor. hakkında duyurular açılıyor ama yönetimden tık yok. bu adam dolandırıcı şeklinde açılan duyuruyu da siliyolar. gerekçesi de şu. aynı kişi önce duyuru olarak açmış. sonra insanlar mesaj atabilsin diye aynı konuyu bi de soru olarak açmış. yönetim de aynı duyuru gerekçesi ile silmiş. bunun gibi bişeydi. saçma bence.

yani bi kişi nick bile değiştirmeden dolandırmaya devam ediyor. yönetim uçurmuyor bile.

ayrıca aklını kullanıp dolandırılmayacaksın tavsiyesi de son zamanlarda duyduğum en işe yarar tavsiye gerçekten. zekice.
  • elorelia  (21.11.17 18:37:24)
o zaman maç bileti de satılmasın.

  • since1907  (21.11.17 18:38:15)
Turkcell hat kullanarak telefon dolandiriciligi yapan adamlar dolandiricilik yaptiginda, turkcell de sorumlu olsun demekle ayni sey savundugun.

  • rentts  (21.11.17 18:39:45)
Hukuken bilmiyorum ama mantıken tabi bağlamaz. Senin paranın takibini mi yapacak site? Ben mesela şirket telefonu ile kendi özel işimi yaparken dolandırdılar beni diyelim şirketi mi bağlar bu? Benim salaklığım?

  • sagin  (21.11.17 18:39:46)
Ben şirketime ya sizin telefonunuzla konuşurken dolandırıldım mı diyeceğim?

  • sagin  (21.11.17 18:42:44)
who is x?
dolandırılmak duyurunun sorunu olmayabilir, ama dolandırılmaktan kaçınmanın yollarından biri de en azından kişinin sanal kimliğini izleyebilmektir.
bu konudaki izleri silmenin de en azından dolandırma eylemini yapan kişiyi dolaylı olsa da desteklemek olduğunu söyleyebiliriz.
  • yalnux  (21.11.17 18:45:32)
neden sadece 2 konu yasaklanan ki? bütün ticaret konularında aynı dolandırıcılıklar oluyor. dolandırcılar şimdi başka konulara dadanacak hiçbir şey değişmeyecek. çok saçma bir iş olmuş.

  • kediyiyenpiskopatfareyimben  (21.11.17 18:48:54)
Bence de bağlamaz. Ama o kişinin nickini ben de birden fazla olayda duydum neden uçurulmadığını anlamak zor.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (21.11.17 19:15:17)
@mayeskuel, kendi görüşüm olunca hukuki olamıyor mu hocam?

bu site bir yer sağlayıcısıdır. bu site üzerinden diğer kullanıcılar veya siteyi ziyaret edenler tarafından dolandırılırsanız; muhatabınız bu site değil, sizi dolandıran kişidir.

buradan birisi sizi dolandırırsa bu durum duyuru'yu da sözlük'ü de bağlamaz. sözlük ve duyuru sadece sizi dolandıran kişi burada kayıtlı ise bu kişinin bilgileri(ip log vb) savcılık ile paylaşır o kadar. bağlayıcı olan tek kısım hukuki olarak budur.

örneğin:
xxx bir duyuru açıp iphone x sattığını söylemiş. fiyat da 4000 TL demiş. ben mesaj atmışım, bana sat demişim, parayı yollamışım, xxx'in gönderdiği kutuyu bir açmışım ki karşımda bir hıyar duruyor. haliyle dolandırıldım. burada yapacağım şey nedir? gidip savcılığa xxx hakkında şikayetçi olmak. bu şikayetimde de "eksiduyuru.com isimli sitede ilan veren xxx isimli kullanıcı beni dolandırdı" dediğimde savcılık xxx'in bilgilerini içerik sağlayıcıdan(duyuru'dan) talep eder. duyuru'nun bu olayda müdahil olduğu tek durum budur. başkaca da bir sorumluluğu yoktur.

yok ben duyuru'dan da şikayetçiyim derseniz duyuru yer sağlayıcı olduğu için şikayetinizin bu kısmı için "kovuşturmaya yer yoktur" diyecektir.

örnek mi?
türkiye'de en çok dolandırıcılık vakasının olduğu yer sahibinden.com'dur muhtemelen. donanım haber üyesi birisi o site üzerinden dolandırılmış, dolandırıcı bulunmuş ve ceza almış.
link: forum.donanimhaber.com

sahibinden.com ilanlardan ücret vs alsa bile birisi sizi dolandırdığında bu konuda sorumluluk almaz, sadece böyle bir olay olursa savcılık talep ettiğinde xxx kişisinin bilgileri(ip log vb) savcılıkla paylaşır. zaten bunu da yapmak zorundadır.

özetle:
1- birisi sizi eksiduyuru.com üzerinden dolandırırsa sizi dolandıran kişiden şikayetçi olursunuz.
2- şikayetiniz sonrasında savcılık dolandıran xxx kişisinin bilgilerini eksiduyuru.com'dan talep eder.
3- yok ben siteden de şkayetçiyim derseniz duyuru savcılığa "ben sadece yer sağlayıcıyım" der ve geçer; sizin bu yöndeki şikayetiniz "kovuşturmaya yer yoktur" şeklinde sonuçlanır.

başka hukuki görüş isteyen var mı?

sözlük yazarlığı satışı ile ilgili de ssg zamanında şunu demiş,
eksisozluk.com

yani, "birinden hesap satın alırsanız ve sattığınız kişi hesabıma erişemiyorum diye gerçek bilgileri ile bize ulaşırsa biz o kişiye hesabı geri veririz" diyor. bunu neden diyor? çünkü sözlük yazarlığı devir yoluyla değil yeni üye olma yoluyla kazanılır.
(bkz: sözlük hakkında sıkça sorulan sorular)
  • fakirpislik06  (21.11.17 19:21:58)
@acemi,

x kişisi sizi dolandırdığında bununla ilgili bir kanıtınız varsa(dolandırıcılık bir suç olduğu için bunun kanıtı mahkeme kararıdır), bunu duyuru'ya sunduğunuzda kişi hakkında işlem başlatılır.

x kişisi hakkında kesinleşen bir yargı kararı olmadıkça "x beni dolandırdı" demek sadece bir iddiadır. bu duyuruların silinmesi de x hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadığı için yapılıyor muhtemelen.
(bkz: masumiyet karinesi)
iddia aşamasındaki bir durumda da özel mesajların ifşa edilmesi halinde özel hayatın gizliliğini ihlal edersiniz.

iddianızı mahkeme önünde kanıtlar ve bu kararı da duyuru ile paylaşırsanız, duyuru x kişisi hakkında işlem yapar.

x ile ilgili olayın hukuki boyutu bu şekilde.

ps: bu yazı sadece hukuki görüş içermektedir. kişisel yorum içermez.
  • fakirpislik06  (21.11.17 19:30:25)
valla heralde acemi olduğun için bilmiyorsun; mahkemeyi öyle yiyemiyorsun sen. dolandırıldıysan gideceksin ve uğraşacaksın. zaten sizin bununla uğraşmayacağınız ön kabulü ile cesaretleniyorlar.

vakit yok diye de bir bahane yok. yazarsın dilekçeni, kimlik fotokopini de ekleyip adliyeye savcılığa hitaben postalarsın. adliyeye gitmene bile gerek yok. mahkeme açılırsa gideceğin bir duruşma, ona da bir zahmet git senede 1 gününün 3 saatini ayırıp.

masumiyet karinesine nereni kaşıdığını bilemem ama bu olay anayasal bir güvence. hakkında kesinleşen bir mahkeme kararı olmayan birisi hakkında söylediğiniz her söz iddiadır.

sen kendi hakkını üşenip arama, sonra duyuru çok rerö rerö. hayır kardeşim duyuru rerö değil siz tembelsiniz.
  • fakirpislik06  (21.11.17 19:49:59 ~ 19:51:21)
bağlamaz, bağlasaydı burası duyuru değil ticaret platformu olurdu. suç bariz ise gerekeni yapacaklarını belirtmişler ki bunu bile yapmayabilirlerdi. bu yoldan geçen kişiyle alışveriş yapıp kandırılınca devletin suçu demek gibi bir şey oluyor.

  • tukenmez adam  (21.11.17 20:06:04)
yazılanları okumadığı belli olan da sensin. bak orada donanım haber linkinde üşenmeyen biri sayesinde dolandırıcı 2 yıl 6 ay ceza almış. hemen üstten linkte ceza alan örneği var, hala kim var diyorsun.

  • fakirpislik06  (21.11.17 20:08:47)
Şöyle bir açıklama yapayım.

Daha önce birkaç kötü olay oldu. İlkinde sitedeki bir kız bir erkeği 'Hayatım tehlikede, peşimde. Beni takip ediyor' diye şikayet etti. Hayatının tehlikede olduğunu söyleyince ona inandık, meğer kız çocuktan intikam almaya çalışıyormuş.

Bu dolandırıcılık meselesinde de aynı şey oldu. Bir kişi birçok hesabı üzerinden 'Dolandırıldım' diye yaygara yaptı. Meğer iş kişisel bir hesapmış, mal alınıp satılmış ama bir dolandırıcılık yok ortada. Mal yerine ulaşmış, kargo fişleri var, imza var, yerli yerinde. Sadece iki gün geç gitmiş. İki gün için aciliyeti olan bir ürün de değil. O kişi de bu nedenle uçurulmamıştı mesela ama diğer kişi de elimizde belgelerin olduğunu bilmiyordu ve hala 'Uçurmadınız, Allah belanızı versin' diye duyuru açıyordu. Sonra olaydan haberdar olduğumuzu öğrenince bir daha kendi girmedi.

Bunlar demek değil ki dolandırıcılık yok ama moderasyon sizin 'Dolandırıldım' demenize güvenemez. Kanıt istiyor ama TCK gereği bu kanıt da mesajlaşmalar olamaz, özel mesaj ifşası yasak olduğundan. Yeni modların da başına geldiğini biliyorum, bizde de benzer şeyler yaşandı; dolandırıcılık olmuş ve savcılığa verildiği iddia ediliyor. 'Savcılık belgesini isimler olmadan bize gönderin, ilgili kişiyi uçuralım' diyoruz; belge yok. Belge yerine 'Sizin yapacağınız işi ...' diye küfür geliyor. 'Ya, bir fotoğrafını çekip isimleri göstermeyiz. Adamı uçuracağız. İzniniz olursa açıkça yayınlayalım, herkesin haberi olsun' diyoruz; 'Zaten dolandırılmışım, şimdi ne anlamı var.. Milletten bana ne'; 'Bir de onunla mı uğraşacağım, ne biçim iş yapıyorsunuz' diye mesaj geliyor geriye. E o zaman da elde kanıt yok ve hani savcılığa vermiştin. Yukarıda da 'Mesajlar hariç her belge olur' denmek istenmiş, ki en önemlisi de savcılık belgesi. Modlar kimsenin sözüne güvenerek iş yapacak lükste değil.

Duyuru'yu bir platform olarak bağlamaz çünkü Duyuru bu işlerin hukuki aracısı değil. Yani, dolandırılırsanız size avukat bulmaz ya da sizin adınıza işlemleri başlatmaz. Demek istenen bu. Ayrıca aşağıda 'Bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir' diyor, bu şekilde de hukuki sorumluluğu kalmıyor sitenin. Bir de e-ticaret sitesi değil, herhangi bir parasal kaynak sağlamıyor bu satıştan. Bağlamaz'dan kastedilen bu. Bu amaçla açılmamış herhangi bir site eğer kurallarda veya anasayfada belirtmedikçe sorumlu değildir. Ancak, tabii ki siz savcıya gittiğinizde her türlü belgeyi savılığa iletmekle yükümlü.
  • aychovsky  (21.11.17 20:17:21 ~ 20:28:43)
@acemi,
50 kereye gerek yok. dediğin kişi hakkında(şu 500 liradan maç bileti mevzusunu diyorsun sanırım) buraya resmi bir evrak konursa(savcılık suç duyurusu ve/veya mahkeme kararı) kişi hakkında işlem yapılır. diğer kalan her şey beğenmesek de iddiadan ibarettir. kanunen işleyiş bu şekilde.

  • fakirpislik06  (21.11.17 20:29:10)
@acemi Mayıs 2015'te mod değildim daha. Ağustos 2015 sonralarını araştır. Haliyle de anlattığım olay o değildi.

Dolandırıcılık olduğunun herkes farkında ve evet, hepsine işlem yapılmadı ama kanıt olmadan işlem yapılamıyor maalesef, bunları inkar ettiğim yok. Söylediğim şuydu, modlar size inansa bile inanç üstünden işlem yapamaz. Bu da onların kısıtı ve değiştirmek gibi bir yetkileri de yok. Tüm duyuruyu sıradan gezse bile, kanıt olmadığı sürece işlem yapamaz. Bir de 'Kanıt getirin, işlemi yapalım' demişler; daha ne yapsınlar. Savcılığa gitmeye üşeniyorsan ve 'O kadar da değil' diye düşünüyorsan, mod ne yapsın?

Bu arada, tamamen konuyla alakasız şöyle bir bilgi de vereyim. Aynı şekilde, özel mesajla küfüre de işlem yapılamıyor ama birkaç küfür davası küfredenin aleyhine güzel şekilde sonuçlandı. Üşenmeyenlere, kendi adıma teşekkür ederim.
  • aychovsky  (21.11.17 20:47:23 ~ 21:04:56)
e adamı uçurmuşlar? verdiğin linkin altında compu uçurdum diye yazmış?

senin iddian uçurmuyorlar, bunu desteklemek için link koyuyorsun adam uçmuş çıkıyor. yok sen gerçekten acemiymişsin :) benden bile daha entry-nick uyumun var helal olsun.
  • fakirpislik06  (21.11.17 20:50:45)
arkadaşlar bunu bir mod olarak değil, bir kullanıcı olarak yazıyorum ve benzer dolandırıcı duyurularının altına hep aynı şeyi yazıyorum. şimdi okuduğunu anlamayanlar "dolandırıcıyı koruyor" diyecek eminim ama yine de yazacağım.

dolandırıcının uçurulmasını niye istiyorsunuz? dolandırıcının uçurulmasının kullanıcılara ne gibi bir faydası var? ekşi duyuru'da kullanıcı hesabı dediğiniz şey, 5 lira bağış yapılarak alınabiliyor. adam uçuruldu. ne olacak? 5 lira bağış yapıp bambaşka sıfır bir nickle gelip işine devam edecek.

hem diyorsunuz ki "adam hakkında duyuruda bir sürü şikayet var" yok efendim "google'da bile aratınca çıkıyor". e iyi ya işte, adam sabıkalı ve sen sabıkasını biliyorsun. uyanık ol ve dolandırılma o zaman? adam onca yerden sabıkalı olduğu halde sen bu adama çarpılıyorsan, adam yepyeni sıfır nickle geldiğinde daha beter çarpılırsın. haksız mıyım? tamam dolandırıcıya bir ceza verilmesini istiyorsunuz ama uçurmak belki yazar olmak için kırk takla attığınız ekşi sözlük için uygun bir ceza olsa da, 5 lira bağışla yeni hesap alınabilen ekşi duyuru için caydırıcı bir ceza değil, tam tersine adama yepyeni bir nickle gelip sabıkasız şekilde, ifşa olana kadar yeniden dolandırıcılık yapma fırsatı.

bunu niye kimse dikkate almıyor da adamın dolandırıcı diye ifşa edilmiş sabıkalı nickinin uçurulmasını istiyor anlayamıyorum.

dolandırıcı diye ifşa edilmiş bir hesabın uçurulmasının -dolandırıcı olduğu kesin olarak kanıtlanmış olsa bile- ekşi duyuru gibi 5 liralık bağış ile yeni hesap alınabilen bir sitede ne gibi bir fayda sağlayabileceğini hakaretsiz, küfürsüz açıklayabilir misiniz bana?
  • kibritsuyu  (22.11.17 01:07:10)