Elektrikten anlayanlara saçma soru

Gecen birinin sorusunu okudugumda aklima geldi.

Bir apartmanda butun toprak hatlari ortak olmak durumunda degil mi? Butun prizlerdeki topraklar en nihayetinde ortak bir yerlerde birlesiyor olmali.

Simdi kendi prizini kurcalayan biri yanlislikla faz ile toprak hattini birbirine degdirirse / baglarsa ne olur sigorta mi atar? Yoksa apartmandaki herkesin toprak hatlari elektriklenir mi? Ilki diye dusundum oburu tehlikeli olur gibi geldi baya.

Kısa devre olacağı için değdiren vatandaşın ilgili sigortası atar. Kimseciklere bişi olmaz.

  • shenergy  (20.11.17 19:08:15)
Sigorta atmazsa o an için apartmandaki diğer toprak hatları için güvenli diyemeyiz bu arada.

  • reactionic  (20.11.17 19:25:00)
babam evde üçlü priz tamir ediyordu. toprak bağlanması gereken yere başka bir ucu değdirdi. söyledim inanmadı. iyi dedim madem öyle yap. sonra prize bir şey taktı ve 3, 4 ve 5. kattaki herkesin elektrikleri kesildi. ( bu katların elektriği ana sigortada tek sigortaya bağlı. diğer katlar tek sigortaya.

  • blue eyes white dragon  (20.11.17 19:51:15)
Akım en kısa yoldan akar dolayısıyla toprak hattı da seri bağlanamadığı için sizin daireden çıkıp doğrudan toprağa gidecektir. Ancak yıldırım düşmesi gibi durumlarda herkes etkilenir.

  • goodman  (20.11.17 19:59:20)