basit bir solidworks sorusu

Selamlar,
Çok yeniyim. Şöyle bir şey yapmak istiyorum ama problem oluyor.

1-Top plane'i seçip bir daire çiziyorum. Bu daire bir silindir boru olacak yukarıya doğru. Burada sorun yok.
2-Sonra front plane'e geçip tabandan (dairenin olduğu) örneğin 10 cm yukarıda yatay bir line çizmek istiyorum. Ama sketch'te çizemiyorum. Daha doğrusu herhangi bir çizim yapamıyorum. Edit sketch butonu aktif. Yukardaki menülerden daire, kare vs seçiliyor ama ekranda çizim görünmüyor.

Teşekkürler.

Front plane'den 10 cm yukarıda diye kendin yazmışsın, yani olmayan düzlemden bahsediyorsun. Tam olarak çizmek istediğin yere PLANE ataman lazım. Plane komutuna girince sana hangi düzlemden, ne uzaklıkta çizmek istediğini sonar, hatta advanced menüsüyle açı falan da girebilirsin. Önizleme ile koyacağı düzlemi gösterir zaten. Sırasıyla top plane ya da front plane seçiliyken plane'e tıkla, deneme yanılmayla en sonunda bulursun nasıl yapacağını.

  • onemoremile  (16.11.17 14:10:09)
Daireyi çizip boss ettin mi? yoksa hala daire olarak mı duruyor?

  • Restclean  (16.11.17 15:18:26)
@restclean: evet etmiştim. yalnız @onemoremile'in da yazdıklarından sonra biraz kurcalayınca şunu farkettim, ben çizmiyor zannediyordum ancak perspektif'ten bakınca meğer çiziyormuş, yalnız beklediğim plane'e değil.
Teşekkürler.

  • puc  (16.11.17 16:15:55 ~ 16:16:15)