[]

Mac OS için sistem güzelleştirici :)

Zamanında Windows için kullanıyordum böyle programlar. Gereksiz dosyaları siliyor, sistemi hızlandırıyor falan...

Mac OS için benzer bi program var mıdır?


 
leopard cashe cleaner var bir ise yariyor mu bilmiyorum ama bi suru optimizasyon yaptigini idda ediyor


  • thefin  (04.02.10 22:18:59) 
mac os'da user tarafi ile sistem tarafi tamamen ayri oldugu icin sistemi hantallastiran pek fazla sey olmuyor. 3 senelik bir os x kurulumu hemen hemen ilk gunku gibi hizla acilip kapanabiliyor veya is goruyor o yuzden boyle bir sey icin buyuk bir market yok, yapan da snake oil satiyor. Dosya sistemi de FAT/NTFS'deki gibi fragmentasyon ile cebellesmediginden dolayi onun iicn de endiselenmeye gerek yok.

Harddiskteki cok yer kaplayan dosyalari listeleyen, gereksiz gorduklerini temizleyebilecegin jdiskreport var ayni isi farkli bir sekilde yapan omnigroup un bir yazilimi da var surada: www.omnigroup.com

harddisk niye doldu ya deyince ise yariyor.

genel sistem ayarlari icin (finder dock falan gizli ozellikler) ve windowstan kalma "bir seyleri temizliyorum sistem hizlaniyor" aliskanligini devam ettirmek istiyorsan onun icin Onyx isimli yazilimla cacheleri falan temizleyebilirsin ama bu genelde cache dosyalari ile ilgili bir problem oldugunda kullaniliyor. Yine de genel sistem tweaking icin populer bir program:
www.titanium.free.fr
  • kurukafa  (04.02.10 23:12:24 ~ 23:14:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.