[]

Belgrada yakın yerler

Arkadaşlar selam,iki hafta sonra Belgrada gidiyorum,tamamen gezme amaçlı.Belgrada trenle 6-7 saat uzaklıkta nereleri var görmeye değer?Değerden kastım sessiz sakin,doğayla iç içe yerleri severim.Bu tarz bi yer olabilir.Rotayı kaydırabilirim ona göre.Google eartden bakındım biraz da mesafeleri tam kestiremedim.
 
Mesaj attım hocam.


  • heyarramhe  (14.11.17 21:57:18) 
- Novi Sad: Güzel şehir, trenle ulaşımı çok kolay ve konforlu. Petrovaradin Kalesi kesinlikle görülmeye değer

- Sremski Karlovci: Novi Sad yakınında. Şu meşhur Karlofça Antlaşması'nın yapıldığı yer. Antlaşma anısına Barış Şapeli yapmışlar. Çok şirin güzel bir kasaba.

- Subotica: Macaristan sınırında bir şehir. Çoğunluk Macar ve Katolik Hristiyan. Her yerde Macarca yazılar var. Bu nedenle diğer Sırbistan şehirlerinden çok farklı. Belediye Binası, Modern Sanatlar Müzesi mimari olarak çok enteresan, Barselona'daki Gauidi binalarını andırıyor.

- Palic: Subotica'dan 15-20 dk'lık mesafede bir göl kenarı yerleşimi. Çok küçük bir yer, güzel bir göl var. Ancak yapacak çok birşey yok. Konaklamak için birçok villa bulunuyor.

- Niş: Büyük sayılabilen bir şehir, fakat doğa istiyorsan pek yok. Şehrin merkezinde Osmanlı kalesi var. Belgrad'daki Kalemegdan'a benziyor. İlginç olan Kelle Kulesi diye kafataslarından yapılmış bir kule var. Osmanlı ordusu savaşta öldürdüğü Sırpların kafasını kesip, kafataslarından bir kule yapmış bir daha Osmanlı'ya karşı başkaldırmasınlar diye. Bir de şehirde Nazi toplama kampı var. Yahudilerin kapatıldığı hücreleri, duvarlara kazıdığı yazıları görebiliyorsun. Bu arada Niş şehri İstanbul'un kurucusu İmparator Konstantin'in doğduğu şehir.

Bunlar benim gittiğim şehirler. Bunun dışında gerçekten doğa istiyorsan Zlatibor ve oradan Mokra Gora'ya gitmelisin. Mokra Gora'da şu meşhur dağlar arasından geçen nostaljik tren geçiyor. Bkz: en.wikipedia.org

Ek: Bu arada Sırbistan büyük bir ülke değil. Şehirler arası en fazla 2 ile 4 saat arası. 8 saat içinde ülkeyi boydan boya katedebiliyorsunuz.
  • neyehbe  (15.11.17 10:48:01 ~ 10:49:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.