Aranızda Veteriner var mı? (Acil)

Kardeşlerim Romalılar,

Yaklaşık 4 hafta önce kedimin karnında oluşan asites (sıvı) sebebiyle veterinere başvurduk. Öncelikle FIP'ten şüphelenildi ve onlarca test yapıldı (Rivalta, Elisa, Sitoloji, Patoloji vs.) . Bu testlerin hepsi negatif çıktı ancak sıvı miktarında bir değişiklik olmadığı veteriner tarafından söylendi. Şu anda Türkiye'de hatrı sayılır bir klinikte ancak buna rağmen bir sonuç alabilmiş değilim. Ayın 10'u itibariyle bakteri tespiti için kültür yapılmaya başlandı ancak yapılan ortamda bakteri üremesi gözlemlenemedi. Veteriner benden 7 gün daha istedi. Ne yapmam gerektiğini bilmemekle birlikte elimde hiçbir şey yok. Size sorularım şunlar:

1-) Bakteri üremesinin ilk denemede olmadığı oluyor mu?
2-) Karın içinde toplanan bu sıvının sebepleri ne olabilir?
3-) Bakteri oluşmaması durumunda ameliyatla tespit edilecekmiş. Bu şekilde sizce sonuca varılır mı?
4-) FIP üzerinde yoğunlaşılmalı mı?

Not: Genel durumu iyi. Yemek yiyor. Şu anda damardan serum alıyor ve klinikte.

Bu tarz bir rahatsızlık geçiren ya da daha önce böyle bir vaka ile karşılaşan var mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

geçmiş olsun. böbrekle ilgili testler yaptırdınız mı? idrar kesesi ile alakalı problem olabilir. bazı mamalar böbrek taşına sebep olabiliyor. öyle bir durumda taş üreteri tıkamış ise ve idrar kesesi çeperi ince ise idrar karın boşluğuna sızıyor olabilir. bu da sürekli olarak sıvı toplanmasına sebep olabilir. idrar kesesini de muayene ettirin bence. bana da bilgi verirseniz sevinirim. önemli bir olgu. geçmiş olsun yeniden.

  • koseli cember  (14.11.17 08:55:33)
Öncelikle geçmiş olsun. Kesinlikle spesifik bir neden bulunmaksızın keşif ameliyatını kabul etmeyin. Kedilerde ameliyat zaten başlı başına bir travma, çok iyi cerrah olmadıkça öyle insan gibi ameliyat oldum toparladı olmuyor maalesef. Geçen burada vardı galiba, bağırsaklarıyla ilgili bir konuda ameliyat edip sonra zaten çok zor bu ameliyattan kurtulması diyen bir veteriner örneği.

İnsanda bile keşif ameliyatı son çaredir. Artık hastayı kaybedeceksinizdir, yapacak bir şey yoktur. Bir açıp bakalım belki görürüz derler. Artık görüntüleme sistemleri oldukça gelişti. Görüntülemelerle tespit edemediğini küçücük hayvancağızın içini açarak görmek bana çok makul gelmiyor.

Bence hatırı sayılır vs demeden başka bir görüş alın derim. Ameliyat kesinlikle kaybedilecek seviyedeyse son çare olmalı.
  • FAtE  (14.11.17 10:34:22)