ticari taksi ile yapilan kaza

Bir yakinim ticari taksi ile kazaya karisti. Yakinim %100 suclu. Taksi sigortadan yapildi.

Ayrica taksici aracinin calisamadigi gunler icin yatis parasi talep ediyor.

Biraz arastirdim kanunlarda boyle bir durumda taksiciler icin hak mevcut. Odenecek ucret taksicinin gecen yilki kestigi faturalardan hesaplaniyormus.

Taksiciden vergi levhasini aldim ve gecen yil zarar olarak gosterilmis.bu durumda hak iddaa edebilir mi taksici ?

Bu konuda bilgi ve tecrubesi olan var mi

Vermeniz gerek. Günlük 100 liradan hesaplamanız normal olur.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (13.11.17 22:46:18)
Hangi sebepten oturu 100 tl verecegiz ?

  • kaiserr76  (13.11.17 22:50:07)
kanunen vermesenizde olur. ama işin oluru yattıgı her gün için en az 250 tl. çünkü plaka sahibine 150 tl veriyor adamlar hergün. şöföründe yovmiyesi en az 100 tl.

  • paudi  (13.11.17 22:51:19)
bu konuda çirkeflik yapmaya gerek yok bence. eğer resmi olarak hesaplayamıyorsanız gidip çevredeki birkaç taksiciye sorun günlük ne kadar kazanıyordur bu taksici diye, verin parasını. yüzde yüz hatalıysanız zaten tartışacak hiçbir şey yok ortada. sırf adam geçen yıl zarar gösterdi diye adamın ekmeğiyle oynamanın manası yok.

  • sen git ben geliyorum  (13.11.17 22:55:01)
Şoförün yevmiyesinden ötürü 100 lira demiştim.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (13.11.17 23:00:08)
geçen yıl zarar etmesi bu sene de zarar ettiği anlamına gelmez.vicdan meselesi biraz.

  • since1907  (13.11.17 23:00:42)
Ben vergimi kurusu kurusuna verirken, vergisini vermeyen ile neden ayni sartlar altinda olacagiz. Durust bir insan olsaydi ve hak ettigi parayi zaten alacakti. Yasadigi bu olaydan sonra vergisini oderken bir kez daha dusunecek.

  • kaiserr76  (13.11.17 23:01:22)
Anladığım kadarıyla siz ücret ödememek için bahane arıyorsunuz. Ama yaptığınız şey tamamen yanlış.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (13.11.17 23:03:23)
arkadaşın düşündüğü şey yanlış olabilir ama taksici de sudan çıkmış ak kaşık değil, vergi kaçırıyor sonuçta.

  • kahoan  (13.11.17 23:05:00)
Yasal olan ne ise olacak. Bu surecleri yasamis birileri olabilir diye dusundum

  • kaiserr76  (13.11.17 23:07:25)
Sen zaten vergi kaçırıyorsun deyip birinden çalmaya benziyor bu. Zaten vergi kaçırıyor diye bir savunma olamaz. Olmamalı.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (13.11.17 23:10:17)
kaskonuz varsa sigorta şirketi öder.

  • nuisance  (13.11.17 23:11:02)
kaiserr e katılıyorum. ama zarar ettiği hiç kazanmadığı anlamına gelmez ki. belki çok az kazandı. o az miktarı vermeniz gerek bence.

  • sttc  (13.11.17 23:12:09)
Taksicinin kanunsuzluğu hoş görüp vicdan yapılırsa adam seneye yine vergi kaçıracak. Yasal platform ne ise ona göre davranmak lazım burada. Adam gelirini ispatlayamıyorsa alacağı bir bedel de olmamalı.

  • prok  (14.11.17 00:01:37)
kasko öder diye biliyorum. tabi poliçede bu tür maddi risklerin teminatı eklenmişse.

  • tahtelbahir  (14.11.17 00:17:38)
birader madem derdin taksicinin vergi vermemesi, o halde yapacağın şeyi söylüyorum sana:

taksiciyi gerekli merciilere "bu adam vergi kaçırıyor," diye şikayet edeceksin. ama sen de bu adamın günlük kazancını ödeyeceksin. vergi vermesini devlet çözer. sen bahane bulup çirkefliğe yatma yeter ki.
  • sen git ben geliyorum  (14.11.17 00:19:22)
Hukuken tutar ne oluyorsa onu ver bence. Eger vermen gerekmiyorsa verme. Bi isi yapan adam bu isin riskini alacak. Is yeri batan adam kimden parasini tahsil etmis. Bence oyle bir dunya yok. Soyledigim acimasizlik degil ama her isin bir riski var sonucta. Bu riske girmeyecekse gidip daha az riskli bir is yapsin. Tekrar ediyorum. Hakki olan neyse o olmalı. Resmi olarak odemen gereken bir tutar cikmiyorsa da odeme bence.

  • povero  (14.11.17 03:03:32 ~ 03:08:11)