para biriktiriyor musunuz

maaşınızı nasıl kullanıyorsunuz?

bireysel emekliliğe gidiyor her ay 250 lira.

  • king lizard  (12.11.17 15:53:30)
Ani bir problemle karşılaşırsam diye biriktirmeye çalışıyorum. Ama bir yöntemim, biriktireceğim kısmı aktardığım bir yer yok.

  • antikitleruhlu  (12.11.17 15:54:42)
her ay 1000 lira atmaya çalışıyorum. küçük ve ucuz sayılabilecek bir şehirde memurum. içki, sigara vb harcamalar olmayınca güzel birikiyor.

  • kaledekiyalnizlik  (12.11.17 15:55:48)
eşimle ortak paramızı hesaplıyoruz, giderleri düşüyoruz ya da ödüyoruz. ne kadar ayırırsak ay sonuna kadar geçiniriz diye plan yapıp kalan parayı kenara atıyoruz.
bizim çokça işimize yarıyor.

  • duyond  (12.11.17 15:57:41)
çalışıyorken borçlardı, aileydi, ihtiyaçlar ve biraz da tutumlu olmamaktan, birikim yapamadım hiç. aldıgım da 2.100'dü zaten.

şimdi işsiz ve ...

çalışıyorken 50-100 ne olursa kenara atın. bir ayağa kalkarsam inşallah, dersimi aldım.
  • runagain  (12.11.17 15:58:34)
araba aldım 1500 lira kredi ödüyorum. sonra benzin, kira, faturalar, yemek-içmek derken bitiyor :(

  • kismisolungac  (12.11.17 16:01:31)
Kendimi para harcama durumunda kısıtlamıyorum pek. Çok para kazanınca, para birikiyor haliyle.

  • MaNOfTheYear  (12.11.17 16:08:19)
Fazla giderim olmadığı için istemesem de birikiyor.
Aksi durumda da o ay için yeterli miktarı belirleyip kalanı biriktirirdim.

  • olabilir ya da olmayabilir  (12.11.17 16:12:42)
maasi alinca once direkt onda birini ayiriyorum, altin hesabina yatiriyorum. elime ekstra para gecerse ayni sekilde onun da onda birini ayiriyorum. geri kalanla gecinmeye calisiyoruz. kredi kartina bulasmayarak yetiyor bi sekilde.

  • pide  (12.11.17 16:21:29)
1/4 birikim
3/4 giderler

maaşım şu an aldığımın yarısından az fazla iken, işe başladığımda yani
1/2 birikim
1/2 giderler

şeklindeydi. bu işte bi yanışlık var ama neyse.
  • elorelia  (12.11.17 16:43:01)
Kredi kartı kullanmıyorum, çok fazla alışveriş de yapmıyorum ama yine de pek bir şey biriktiremedim çalışmaya başladığımdan beri.

  • ms brownstone  (12.11.17 17:03:21)
evet her ay belli bir miktar biriktiriyorum

  • keep out  (12.11.17 17:48:44)
Ticaret yapiyorum.para biriktirmekten cok mal biriktiriyorum.modasi gecmeyen ve her daim yuzde 200 e yakin kar edilecek ve her yerde satilabilen bir urun.para biriktirsem illa harcaniyor.ama urunlerde her gelen modelden yuz tane geldiyse 10 tane bin tane geldiyse 50 tane atiyorum depoya.ki bazilari uretimden de kalkiyor.birgun ucuncu sube acmak istedigimde hem sermayesi hazir olacak hic zorlanmadan hem de hic bir rakibimde olmayan yuzlerce cesidim olacak.

  • a summer day  (12.11.17 18:07:29)
Her ay 1500-2000 arası kenara atmaya çalışıyorum. Kalanı kredi ve yeme içme

  • mirty  (12.11.17 19:36:34)
Ülke değiştirince yeni işimde giriş düzeyinde oldum. Türkiye'deki 10 yıl önceki statüme geri döndüm. Asgarinin biraz daha üstünde alıyorum. Duruma göre yılda 2 ya da 3 ay maaşım yok. O iki üç ayın kirasını ve birtakım harcamaları biriktiriyorum.

  • aychovsky  (12.11.17 19:48:49)
300 bireysel emeklilik, her ay bin liralik altin 500tllik dolar 500tllik de euro aliyorum. kalani giderler. ikramiye aldigim aylarda (3 ayda bir) altin euro dolari 2 kati aliyorum.

  • in vino veritas  (12.11.17 19:51:20)
- Araba zorunlu değilse almayın kullanmayın, vergisiydi bakımıydı park ücretiydi değmiyor. Evim toplu taşıma için müsait yerde ordan epeyce bir kazancım var. Eskiden Taksinin mantıklı olduğu durumlar vardı ama zamlar sağolsun sadece acil durumlarda kullanıyorum.

- Dışarı çıkmak ve dışarda alkol almak çok pahalı. Sosyalliğimi ve arkadaş buluşmalarımı mümkünse alkolsüz mekanlara denk getiriyorum.

- Evde yemek pişirmek hem sağlıklı hem de ucuz diyordum vaktinde ama bazen yemeksepeti daha ucuza gelebiliyor mucizevi bir biçimde. Yine de sağlık için yemeğinizi kendiniz yapın.

- Çoğumuz aldıktan sonra kullanmayacağımız, sadece eve koyup ego tatmini yapacağımız şeylere korkunç paralar harcıyoruz. Eğer bir şeyi gördüğünüzde üstüne cüzdan fırlatasınız geliyorsa bu kadar gaza niye geldiğinizi düşünmeye çalışın.
  • cleric  (13.11.17 09:43:43)
Para biriktirilmez ,fazlaysa zaten birikir.
Para biriktirmek için hayat standartlarımdan ödün vermek korkunç geliyor.

  • eksimeksi  (14.11.17 21:21:53)
Son 6 aydır falan mümkün değil, olmuyor. Maaş aldığım dönemlerde ise yaklaşık bir miktar belirleyip ona dokunmuyordum ve bu her ay böyle gidiyordu.

  • skooma  (14.11.17 21:25:03)