Avukatlık mı hakimlik mi savcılık mı ?

Soru başlıkta

Bizim gibi hukuku gelişmemiş toplumlarda savcılar "devletin adamı" yahut daha kötüsü "birilerinin adamı" olurlar genelde. Bu onur kırıcı bir durumdur. Öte yandan savcılar kaygan bir zeminde yaşarlar hep: dün kahraman savcı denilen insanlara bugün vatan haini deniliyor.

Avukatlık daha saygın bir meslektir benim gözümde. İlla birinin adamı olacaksam halkın adamı olurum diyebilme özgürlüğünü sağlar. Üç kuruşa çalışırlar o ayrı :)

Hakimlik tuhaf bir psikoloji. Adiye binasının dışında da hakim olman isteniyor senden. Toplumdan ve hatta ailenden izole "steril" bir yaşam sürmek zorundasın. Bunu göze alabilmek kolay değil.

Hukukla bir alakam yok. Dışarıdan bir gözlem benimki.
  • amortisman  (11.11.17 22:21:21)
Avukat

Hakimlik savcılık mulakatindan geçen arkadaşım da sordu ona da aynı cevabı verdim. Avukatlık nedense daha onurlu geliyor bana.
Hakimlik savcılık arasından da savcılık derdim.
  • mojiziku  (11.11.17 22:23:52)
Hakimlik. Savcının binbir çabayla yakaladığı adamı hakim aynı gün serbest bırakıyor. Avukatlar da aslında hukukun sağlanmasına yardımcı olması gereken kişiler ama günümüzde bir avukat 50 yıl hapis cezası alacak adama yalan ifade verdirerek cezasının düşmesini sağlıyor. Savcı birinin adamıysa avukat da her zaman iyilerin tarafında değil. Meslek kişinin karakterinden kesinlikle bağımsız değil. Muhakeme yeteneği olmayan birinin hakim olması doğru değil. Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye göre değişir. Ama burada hukukun sağlanmasında en etkili kişiden bahsediyorsak, bence o kişi hakimdir. Avukat eğer siyasi bir kimliğe sahip ise başarılı olma şansı var nüfuz anlamında.

  • dissendium  (11.11.17 22:42:32)