hoparlörden radyo

işyerindeyim. eski bir bilgisayar ve eski bir hoparlör var.

şu an sadece bilgisayara bağlı. bilgisayarda hiçbir şey açık değil. ve ben şu an hoparlörden inceden gelen haberleri dinliyorum.

bu durum bilgisayar kapalı iken de oluyor

yani hoparlör bilgisayar dışında bir şeye bağlı değil. bilgisayar açık kapalı fark etmez. bu hoparlör bir radyo kanalından yayın yapıyor bana.

bu ne iş? şu an ofiste 5 kişi başka hiçbir işi yokmuş gibi bu konu üzerinde deney yapıyorlar resmen.

bir ara ana binaya uzun bir kablo ile bagli bir kulübede nöbet tutuyordum. telefonu acinca radyo dinleyebiliyordun. o kablonun anten görevi yaptigini düsünmüstük. garip ama gercek.

  • eriksatie  (09.11.17 12:13:19)
Bir ara benimde öyle bir hoparlörüm vardı. Hoparlörüme bazen telsiz konuşmaları karışıyordu. :)

  • Barbaros59  (09.11.17 12:17:49)
benim de gitar amfisi radyo yayini yapiyordu. demek bundanmis.

  • jimicik  (09.11.17 12:19:34)
eski bi hoparlörüm vardı. o da aynı böyleydi olabiliyor bazen. çevrenizde yakın bir istasyondan sinyal alıyordur.

  • total paranoia  (09.11.17 13:14:09)
total paranoia+1 Yakınlarda radyo istasyonu varsa kısa mesafede sinyali çok kuvvetli olur ve hoparlör vs gibi nesnelerden enerji kaynağı olmaksızın ses gelebilir.

  • mikro patlama  (09.11.17 15:20:39)
yakınlarda amplitude modulasyon ile yayın yapan güçlü bir radyo vericisi varsa olur.

hatta kaliteli ses sistemlerinde bunu engellemk için özel filtreler, blendajlı kablolar vs kullanılır. çok ender bir durum değil yani.
  • orpheus  (09.11.17 16:40:53)