Firma Sorgulama

Herkese Merhaba, şahıs şirketi kurmak istiyorum fakat koyacağım ismin başkası tarafından alınıp alınmadığını nasıl sorgulayabilirim nereden?

NOT:domain i kastetmiyorum,firma adını sorgulamak istiyorum

  • xiii  (04.11.17 17:51:27)
o bilgiyi en iyi muhasebecinden alırısın sanırım onların özel bir sistemi var. orada deniyorlar.

  • dedim dedim de kime dedim  (04.11.17 17:53:12)
şahıs firmasında isim adınız ve soyadınızdır. isim koyabilirsiniz ama bu isim tescil edilmek zorunda değildir. tescil edilmiş de olabilir, tescil edilmiş olması kullanamayacağınız anlamına gelmez. tescil edilmediği halde kullanılıyor olabilir.

örneğin sizin adınız ahmet kötekoğlu diyelim. firma adınız:

sadece "ahmet kötekoğlu" şeklinde tescil edilebilir.
"ahmet kötekoğlu - rhoda mühendislik" şeklinde tescil edilebilir.
sadece "rhoda mühendislik" diye tescil edilemez.

sadece "ahmet kötekoğlu" diye tescil ettirdiğiniz halde tabelanıza, faturanıza "rhoda mühendislik" yazabilirsiniz. ancak "ahmet kötekoğlu" diye de bir yerine yazmak zorundasınız.

yani demem odur ki, tescil edilmemiş bile olsa o isim kullanılıyor olabilir.

özel bir sistem yok. o yukarıdaki linkten sorguluyoruz.
  • kibritsuyu  (04.11.17 19:56:47 ~ 19:57:17)