Uygun diş fırçası seçimi

nasıl olmalı? bu sefer yanlışlıkla çok yumuşak bir fırça almışım. ya resmen dişlerime eziyet çektiriyormuşum eskiden :)

uygun fırça seçimi nasıl olmalı peki?

eczaneden curaprox marka 1560 olanını sözlükte görüp almıştım çok memnunum
üzerinde 1560 adet 0.15mm çapında fırça kılı varmış
5460 olanı da var ama daha yumuşaktır herhalde
ben 1560 olanı denediğim için öneririm
  • devilone  (03.11.17 12:07:34)
signal, colgate, ipana vs'nin rengarenk abuk sabuk şekilli fırçalarından uzak dur. sensodyne'in ince kıllı en düz fırçasını kullanıyorum ben hep.

  • sir gawain  (03.11.17 12:27:40 ~ 12:28:08)
Curaprox superdir. Extra soft benimki

  • mor oje  (03.11.17 13:04:57)
Dogru firca curaprox 5460 olur. Ustune tanimam.

  • rusyalı kozmonot  (03.11.17 13:11:20)
uygun fırça seçerken kişinin alışkanlıkları ve yeteneği önemlidir. bastıyıyorsa yumuşak fırça alacaksın mesela, plak kaldırmayı beceremiyorsan, süpürme hareketini yapamıyorsan şarjlı fırça alacaksın mesela.

dişeti prototipin ne ona göre fırça seçeceksin mesela, dişlerin çapraşık mı ona göre...

çok değişken var bilen adam için. en iyisi 6 aylık rutin kontrolünde hekimine sorman.

curaprox iyi fırçadır, iyi temizlemeyi becermek lazımdır ama onda da, kıllar çok ve sık olduğu için mantar ürediği gösterilmiş.

5460 ve 1560 yumuşak olduğu için plak kaldırmada çok etkin değildir eğer tekniğin iyi değilse, mineni korursun ama çok bastırıyorsan, o ayrı.

sen klasik biriysen alacağın fırçanın düz saplı, düz başlı, 3-4 sıra enine, 12-13 sıra boyuna fırça demetleri olan orta sertlikte bir fırça olması iyidir.

Edit: basınç sensörlü olmayan elektrikli fırçayı alma, çok pişman olursun ilerleyen zamanda.
edit2. basınç sensörüne gerek yok diyene de aldırma, herkes uzman zaten. bilgisi yok fikri var.

not: diş hekimiyim.
  • Corrigan prefers beer  (03.11.17 13:12:08 ~ 21:27:33)
Fırça dediğin elektrikli olurmuş. Üç senedir Curaprox 5460 kullanıyordum, kendime eziyet ediyormuşum.

www.hepsiburada.com

Kesinlikle al. Basınç sensörüne gerek yok elinin ayarı varsa, sadece üzerine koyacaksın, bastırma olmayacak.
  • i was made for you  (03.11.17 13:20:56 ~ 14:19:18)
şarjlı fırçalar rahat ve daha etkili. ama önemli olan diş ipi.

  • silver apple  (03.11.17 15:55:35)
Ben Sensodyne veya Curaprox kullanıyorum. Şu sıralar Şok'ta normalde tanesi 15 lira olan Sensodyne hassas dişler için fırçası 2 tanesi 11 lira. Ben 4 çift aldım. 2 yıl boyunca bir daha fırça almam.

  • tahin pekmez yoğurt  (03.11.17 16:27:29)
dis ipi +1

ablam dis hekimi
  • jimicik  (03.11.17 18:33:54)