matematikle ilgili bir soru

kümeler konusunda m(A) ve s(A) şeklinde kullanılan s ve m harfleri neyin kısaltılmışıdır

s kümenin İngilizcesi (set) m de orijinali yani Almancası (menge) şeklinde olabilir, kesin bilgi değil.

  • i was made for you  (03.11.17 01:00:56)
hayatımda ilk kez bir şey için tahminde dahi bulunamıyorum.

  • petek  (03.11.17 01:01:10)
s(A) eleman sayisi da m(A) ilk defa duyuyorum. Alt kume sayisi olabilir.

  • imelih  (03.11.17 01:31:49)
Her ikisi de kümenin eleman sayısını vermek için kullanılır. s(A)=m(A)=5 ise örneğin, "A kümesi 5 elemanlıdır." demektir. Harflerdeki farklılık yukarıda bahsedildiği gibi referans alınan dilden kaynaklanıyor olabilir.

Aklın sonradan başa gelmesi üzerine ek: Gösterimin ne anlama geldiğini değil harflerin neyin kısaltması olduğunu sormuşsunuz. Geç fark ettim. Dil fikrine katılıyorum. Bu şekilde dursun madem bu cevap da.
  • olanlaolunmaz  (03.11.17 01:43:11 ~ 01:47:33)
m harfi yeni sanırım. bizim zamanımızda yani 70'ler ve 80'lerde s veya n kullanılıyordu.
ben s harfini türkçe eleman sayısından geldiğini düşünürdüm.
n de bildiğimiz "n sayıda" derkenki n, yani kümenin niceli (kardinalitesi) olsa gerek.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (03.11.17 10:35:40 ~ 13:31:32)
m galiba measure'dan geliyor.
s harfinin ne olduğunu bilmiyorum, bir yazısında Ali Nesin de bilmediğini söylememişti.

  • rakicandir  (03.11.17 13:20:33)