[]

Ekonomi sorusu

Buradan hiçbir şey anlamadım. Beklenen enflasyondaki artış niye tahvil arzını artıyor? Ve reel maliyet vs ne demek anneye anlatır gibi anlatabilir misiniz bunu?
 
reel faiz = nominal faiz - beklenen enflasyon.

sen gidip bankaya vadeli mevduat hesabı açtırıyorsun kağıt üstünde yazan faiz %11 diyelim. bu nominal faizdir. o yıl enflasyon %6 artmış olsun. aslında sana verilen faiz 11-6 = %5'dir.

beklenen enflasyondaki artış reel faizleri düşürür ve borçlanma maliyeyi azalır. bu tahvil arz edenler için olumlu birşeydir. yani vade sonunda tahvile yapacakları ödemenin bir kısmı enflasyonla beraber erimiştir.
  • vayezikhan  (29.10.17 23:54:35 ~ 23:55:02) 
tamamen formüle bakıp "statik" bir analiz yapmışlar da ondan kafa karıştırıyor. gercek hayat dinamiktir ve beklenen enflasyon artıyorsa; tahviller satış yer, nominal faiz yükselir, reel faiz de düşmez ve borçlananlar daha fazla tahvil filan da arz edemezler.


  • 507  (30.10.17 01:27:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.