Tez (makale) yazma yönteminiz

Herkese merhaba,
Bu ara tez yazanların kullandığı yöntemler dikkatimi çekiyor. Kendi açımdan literatür taramakta, onları düzenlemekte veya okuma sırasında vs. sıkıntım yok. Ancak yazma aşamasına geldiğimde heyecanlanıyorum :)

Okurken yazmam gereken ya da unutmamam gereken yerleri not alıyorum. Ama hepsi için yapmak biraz yavaşlatıyor. Çevremdekilere bakıyorum sadece bilgisayarda çizerek okuyorlar ve sonra geri dönüp yazmaya başlıyorlar. Okuduğu makaleleri excelde tablo yapan duydum. Peki siz yazım aşamasına nasıl geçiyorsunuz?

benim ayrı derleme word dosyalarım vardı mesela,tezin her bir bölümü için ayrı, mendeley üzerinden okuyor işaretliyordum ama bir yandan da worde işaretlemelerimi altına alıntılarıyla birlikte ilgili alt başlıklarının altına kopyalıyordum. dosya büyüdükçe, artık tamam yazmaya başlıyım noktasına geldiğim bir anda başlıyordum. Alıntılar/paraphraseler ve bağlantılı kendi düşüncelerim ile köprüler kurmaca filan gerisi. ben okuduğumu çabuk unuttuğum için kendimce böyle bir yöntem geliştirdim, belki okuyanlara faydası olur.

  • ruz  (27.10.17 12:48:28)
mendeley kullanarak yaptım ben bu işi. hem orada işaretleme kolay, yorum ekleme vs. de kolay. hangi makaleyi hangi aşamada yeniden okumam gerektiğini de makaleye etiketler ekleyerek yapıyordum.

  • ron dennis  (27.10.17 13:50:28)