filtre kahve için makine önerisi

yaklaşık 2 aydır kahve demliyorum, bu kültüre yeni giriş yaptım. evde çaycı benzeri bir ürün var onun demlik kısmına filtreyi geçirip suyu kendim dökmek suretiyle demliyorum. demlediğim kahveyi daha sonra termosa koyup iş yerine götürüyorum... ama sabahları bunu hazırlarken o kadar çok zamanım gidiyor ki anlatamam. bazen yapamıyorum ya da sırf bu yüzden geç kalıyorum. tadından da çok memnunum bu şekilde demlediğimde, french press'ten çok daha iyi. ama zaman konusundan dolayı sorun yaşıyorum ve makine almak istiyorum. dandik bir şey olmasını istemiyorum ama pahalı da olmasın isterim. bu makine taş gibidir dediğiniz ne marka var çok pahalı da olmayan?

bir de cam olanlar mı termos gibi olanlardan mı bakmalı bilemedim. önerilerinizi bekliyorum.

bende tchibo pure var kapsüllü 240 tl ye aldım. kapsülü kendim filtre kahveyle doldurup içiyorum. zaten filtre kahve makineleri aynı fiyat bu en azından espresso yapıyor.

  • mikahakkinen  (26.10.17 17:50:02)
Öncelikle french pressi doğru kavurulmuş ve doğru kalınlıkta çekilmiş kahve ile tekrar denemenizi öneririm. her french pressin filtre kalınlığı aynı değil. normalde french için kalın çekilmesi gerektiği söylenir fakat bendeki press çok sık süzgece sahip olduğu için espresso inceliğinde kahve kullanıyorum ve çok memnunum. Bir de unutmayın; french press kağıt filtrenin aksine kahvedeki yağı süzmez. daha net tadlar alırsınız. evde hazırlayıp götürmek ile kıyaslanamayacak bir tazelik yakalarsınız iş yerinde.

filtre kahve makinasına gelince; en iyisi en ucuzudur.
  • theli  (26.10.17 17:51:45)
French press en mantıklı çözüm aslında, theli'nin de belirttiği gibi. Marka olarak Bodum'u tavsiye edebilirim.

Filtre kahve makinesi alacaksanız da Braun'un KF570 modeli var, hem şık, estetik, hem de damlatmama vs. özelliği ile oldukça iyi.

Fiyat olarak daha yukarılara çıkacaksanız da zaman ayarlılara göz atabilirseniz, ama şunu unutmayın, kahvenin öğütülmesi pişirim zamanına ne kadar yakınsa o kadar taze ve lezzetlidir. 15 dakikadan uzun süre önce öğütülen kahve taze olmayacaktır. Kolaylıklar dilerim.
  • gochebe  (26.10.17 18:17:59 ~ 18:18:46)
(bkz: aeropress)

  • lorenzen  (26.10.17 20:53:49)
En başta kapsül tavsiyelerini kesinlikle dinlememeni önererek önerilerime başlıyorum;

1) MOKA POT: En hızlı yapabileceğin ve kahve tadın yoğun olabileceğin yöntem MOKA POT'tur. Bizim için çaydanlık neyse İtalya ve Fransa için de moka pot odur. Her evde vardır. (Marka olarak Bialetti'den başkasını alma. Hatta 2.el bulursan kaçırma. İtalya'da bit pazarında fellik fellik 2.el moka pot aramışlığım vardır. Kullanıldıkça kahvenin tadını daha iyi verir)

kahhve.com

2) FİLTRE KAHVE MAKİNESİ: Sadece filtre kahve içeryim, espresso ve cppuchinoya gerek yok dersen alacağın ürün filtre kahve makinesi olmalıdır. Ortalama 7-8 dk içinde 3-4 kişilik kahveyi hazırlar. Delonghi markasından şaşma. Kahve konusunda Delonghi alemin kralıdır.

www.cimri.com

3) COMBO KAHVE MAKİNESİ: Benim tavsiyem paraya kıyıp bir seferliğine bu tarz bir makineye sahip olman. Evet ucuz ürümler değil ama bir sefer alıp en az 10-15 sene kullanacağını düşünürsek mantıklı bir yatırım olur. Espresso, cappuchino ve filtre kahve yapma şansın olur. Basınç sisteminden dolayı kahvenin içindeki yağı ve tadı olduğu gibi alırsın, her geçen gün kahveye olan aşkın daha da artar.

Ben Delonghi BC 420 kullanıyorum. Evime aldığım en değerli makinedir kendisi. Deseler ki TV mi kahve makinesi mi kahve makinesi derim. O derece!

Başlangıç için önerim: www.cimri.com

not 1: Kahve makinesi üreten bir çok marka var. Ama tüm markalar Delonghi'nin patentli sistemlerini kullanır. 3-5 kuruş fazla verip uzun yıllar kullanacağın markaları tercih et. Delonghi ve/ya Nespresso. Gerisi hava civadır.

not 2: French press.ten uzak dur. French press.le kahve demlenmez! Kahvenin telvesi olmamalı. Bırak ıhlamur, adaçayı vs. içsinler o salak aletle.

Yarasın..
  • Fayfa  (26.10.17 21:10:37)
fayfa'nın french press'e dair yorumları oldukça hatalı.

French press için şu linkteki özellikle ikinci yorumu tavsiye ederim;

eksisozluk.com

Hatta kahvedelisi'nin kahve ile ilgili tüm yorumlarını tavsiye ederim.
  • gochebe  (27.10.17 00:14:27)