Askerlikte Sağlık Durumu Hakkında Bir Soru

Merhabalar. Önce kısaca durumu anlatayım sonra soruya geleceğim. Ben astım hastasıyım, grip olduğum zaman ağır geçiriyorum. Fakat şu son 5-6 ay boyunca hiç ilaç kullanmadım doktor iyileşme var artık ihtiyacın olmaz ilaca dedi. Askerlik şubesinde de bu konuyu açmadım ama şansa bakın ki bu ayın başında tekrar ağır grip oldum ve şu fıs fıs ilacı tekrar yazdı doktor. Şu an bir sorun yok iyileştim ama 2-3 haftada. Bugün ama tekrar bir gittim doktora ve 'sağlık durum belgesi' aldım başhekim imzaladı etti hastanede. Kağıtta ağır egzersize uygun değildir, nemli tozlu ortamlarda bulunmamalı hasta astım bronşit tedavisi görüyor yazıyor.

Soru şu askeri muayenede söylemedim bu durumu malum ama şu an elimde sağlık durum belgesi var söylediğim gibi. Askeriyede bu geçerli olur mu? Ve acemiliğe girince nerede, kime anlatacağım durumu?

Tamam spordan muaf oldun diyelim e Askeriye her yer toz toprak onu napcan

  • all girls dream  (24.10.17 17:17:46)
Acemilikte eğitim-spor esnasında sorarlar zaten engeli olan var mı diye. Elinizdeki belgeyi de götürün. Muhtemelen revirden de benzer bi belge alıp askerlik boyunca eğitim- spordan muaf olursunuz.

  • nopnog  (24.10.17 17:22:36)
Benim askerlik yaptigim yerde acemilikte butun gun takilirsin tek basina, kosmaz egitim yapmazsin ama ot mot yolarsin iste.

Ama ustalikta herhangi bir saglik raporunu onemseyeni gormedim. Olmedigin surece ne verilirse yapiyosun.
  • brad pitt  (24.10.17 17:41:56)
hocam
zaten agir egzersiz yapılmıyor
3 km kosu
tufekli tufeksiz hareketler
sinav mekik falan
cok da zorlamıyorlar

ama orada sunu tavsiye etmem
her seyde saglık durumunuzu one surmeyin
problem cikaran adam sevilmez
girerken sorarlar zaten ilac kullanan var mı diye
sen de anlatırsın astimim var ( cok detaya girme grip olunca oluyor falan diye )
seni ona gore yonlendirirler
cok problem cikarmayın komutanın gozune batmayın spor yapmıyorsunuz muafsınız komutan bir gorev verir allah kahretsin keske spor yapsaydım dersin

orası oyle super temiz klimalı bir ortam degil
o yüzden mumkun oldugunca dikkat et hastalanmamaya
meyve falan ye buldukca

hocam bir de hazir tavsiye veriyorum
acemilikte pek bir şey yok da
ustalıkta

gececilik yapmaya calis bir şekilde gece görevlerine ismini yazdır
1- silahcılık - en güzel görevdir hele gece silahcılıgı
otur mekanda keyfine bak
2- gece kogus nobetciligi- insanları uyandırıp nobete kaldır
otur kaloriferin basında bak keyfine
3- gece nobetci kolluk - insanları nobete goturmek. 2 saatte 1 saatte bir adamları nobet yerine bırakırsın
diger adamları alır getirirsin
bunu en son sec ama bu da guzel gorevdir
yurursun falan fitlik bu gorevde
  • kingcyrax  (24.10.17 17:48:35)
Sivil bir doktorun yazdigi herhangi bir sey askerde gecmez, sadece askeri doktor icin bir baslangic noktasi olur.

  • robokot  (24.10.17 20:42:26)
acemi birliğine katılış yaptığın yere göre ilk gün veya 2. gün veya 3. gün doktor muayenesi yapılır ve akabinde aşılar yapılır.
muayene derken öyle alet edevatla detaylıca bir muayene değil.
sana sorar var mı bi şikayetin?? varsa şikayetin belirt.
sen de söylersin böyle böyle... katılış dosyana "spor yapmaya elverişli değildir" olarak işaret koyar.
yani her yerde böyle oldugunu düşünüyorum. o yüzden rahat ol.
  • tebrikler  (25.10.17 01:16:37)