fitness'la ilgilenenlere soru

yumurta yiyorsunuz elbette. günde kaç tane yiyorsunuz?

ben yaklaşık 4 aydır günde 7-8 tane yiyorum. (sarısıyla beraber)

genel kanı kolesterolü çok yükselltiği yönünde fakat canan karatay 10 tane yiyebilirsiniz demişti.

ayrıca ege fitness'ı takip ediyorum ve kendisi de brendan da 7-9 arası yiyor.

sizde durumlar nasıl?

Sadece yumurta değil, yemeklerden gelen kolesterol genel olarak kan kolesterolünü etkilemez, ha keşke etkilese kolesterol olmasa ne kas inşa ederdin ne testosteron üretirdin, bunlar kolesterolle oluyor. Onun dışında bi sınırım yok benim, üst miktar 10-15 taneye kadar çıkabiliyor.

  • angelus  (22.10.17 13:38:58)
Ya kolesterolden çok bu kadar yumurta yemeyi tavuklar sağlıksız olduğu için önermiyorlar

  • dedi ayca  (22.10.17 15:50:40)
spor yaparken günde 4 tane kadar sadece sarısını yiyorum.

  • orpheus  (22.10.17 21:24:13)
Yumurta kolestrolü yükseltmez.
Aksine düşürür.
Canan karatay’ın kitabını da okudum. Orada da yapılan araştırmalardan ve sonuçlardan bahsediyor uzun uzun anlatmayacağım merak ediyorsanız okursunuz zaten.

Ben günde 1 yumurta yiyorum her gün spor yapmama rağmen. Fakat ağır bir kahvaltı yaptığım için yumurta dışında da şeyler de yiyorum o yüzden 2 yumurtadan fazlasını yemem açıkcası.

Ayrıca çok ağır mı idman yapıyorsunuz? Kas yıkımı fazla ise tabiki fazla protein almanız gerekecektir fakat incecik kolları olan “normal” bir şekilde kaslarını antrenmanla yıkıma uğratan adamlar protein takviyesi alıyorlar. Kaç yıllık spor hayatım var ben bile bu kadar toz kullanmadım gerek yok zaten normal besinlerden alıyorsanız abartmadan yumurta yemeniz sizin için yeterli olacaktır.
  • powerpufgirl  (22.10.17 21:31:11)
sarısını iptal et bence, çok fazla kaçabilir.

yumurta 2 tane yiyorum, ama genel olarak yüksek protein alıyorum.
  • eindaclub  (23.10.17 11:24:17)
@powerpufgirl evet ağır yapıyorum diyebilirim. haftanın 3 günü fullbody, 2-3 günü de karın.
tozdan bahsedecek olursam; günde 2-2,5 ölçek alıyorum. yaklaşık yarım kilo da et yemeye çalışıyorum.
kahvaltıda sadece yumurta ve ardından süzme yoğurt, yulaf vs
  • a man alone  (27.10.17 02:52:40)