Sevgili Türk Dili uzmanları

Soner abimizin şarkısında

Aşk bize göre derine "tekamül" ediyor
Kimine göre serine
Dön artık dön evine, nasıl koyabilirim
Birini birinin yerine

Diyor.

Bunun tekamül değil de tekabül olması gerekmez mi ?

Tekamül: 1. Olgunluk, olgunlaşma. 2. Gelişim, gelişme
Tekabül: 1. Karşılık olma, karşılama. 2. man. Karşı olum
(Kaynak: TDK)

ben bu şarkı sağda solda kulağıma çalındığı zaman, bir yandan kahkaha atıp bir yandan bu şarkı bütün o süreçlerden gerçekten bir tane bile insan evladı bu hatayı nasıl fark etmedi diye hayret edip, bir de üzülüyorum.

  • ofelia  (20.10.17 11:43:06)
ok karıştırılıyor iki kelime.

sanırım tekamül e daha fazla aşina kulaklarımız, tekabül deyince biraz eğreti mi geliyor ne :)
  • issiz karga  (20.10.17 12:26:08)
Bence de tekabül etmeli, fakat söz yazarına sormak gerek çünkü şarkı sözlerinde çok çeşitli acaipliklerde ifadeler var. "Ben sustum cevabını" ilk aklıma gelen, ki bunun kökeni de sezen aksuya aittir. Yani söz yazarının beyninin içinde olup bitenleri öğrenmemiz lazım. Yoksa sözlere bakınca evet tekabül çok daha doğru.

  • yaren  (20.10.17 14:18:33)