Bir yağ türü

Zamanında bir arkadaşımın düğününde bu yağdan yemekler yapılmıştı, hepimiz bağırsakları bozmuştuk. Yağ için "Çok ağır, alışkın olmayan bünye kaldırmıyor. Kalitesiz bir yağ" demişlerdi. Hayvansal bir yağ tipiydi. Gerçi ben çyle hatırlıyorum, belki de bitkiselr. İçinde s vardı. Aspirin yağı, ispirto yağı ya da teksir yağı gibi bir tınısı var ama adını hatırlayamıyorum. Kuyruk yağı gibi bir yağ tipi ama kuyruk değil. Sözlük'te "yağı" diye arattım, bulamadım. Ne olabilir?

Aspir yağı?

  • kullanıcıadımbuolsun  (19.10.17 07:46:26)
Yok, aspir değil ama benziyordu.

  • aychovsky  (19.10.17 07:51:36)
Biskin yağı?

  • irene  (19.10.17 08:29:50)
Kolza(kanola) yağı?

  • july14  (19.10.17 08:34:52)
Aspir yağı ya da kolza yağı bitkisel yağlardır. Sıvı haldedirler. Biskin yağı ise bitkisel susuz yağdır. Katı haldedir. Büyük ihtimal biskin yağıdır. Kalitesiz yağlardan (iade ve atık) yağlardan elde edilir. Vita yağ da aynı sınıftadır. Margarinin susuz halidir.

  • ismira007  (19.10.17 09:21:26)
Adını bilmiyorum da tereyağını eritip tekrar katılaştırarak yaptıkları bir yağ var o olabilir mi?

  • curukturpkokusu  (19.10.17 10:34:21)
kreymiş olabilir mi, y sessize yakın da telaffuz edilebiliyor. Arkadaşın Arap kökenliyse, adana, antakya, mersin tarafları.

  • okumayi sevmeyen okur  (19.10.17 12:23:49)
Biskin yağıymış. Bugün düğündeki milleti arayıp durdum. Düğün 10 yıl önce olunca karnımızı bozduğumuzu hatırlayan iki kişi ancak çıktı. Biskinmiş.

  • aychovsky  (20.10.17 04:59:48)
@curukturpkokusu’nun dediğinin adı sarı yağ

  • fallopian  (20.10.17 09:39:42)