Araba önerisi!!

Sevgili f1 pilotu arkadaslar. 4 yildir kendi arabasina sahip biriyim. İlk arabam hatchback bir japondu. Simdi de dizel bir isvec celigi kullaniyorum. Yilda 30 bin km yapiyorum. Araba kullanmayi seviyorum. Bir iki arica yasadigim icin arabadan sogudum biraz. O nedenle degistirmek istiyorum. Simdi bu aara benzinli arabalara bakiyorum. İstedigim arabanin dizel ve benzinlisi arasinda 25 bin tl fark var. Simdi yilda 30 bin km yapan adam icin -ortalama 3 yilda bir araba degistirdigimi de dikkate alirsaniz- benzinli almak mi mantikli yoksa 25 bin tl fazla verip dizel almak mi mantikli? Benim yaptigim hesaplarda toplamda 100 bin km yapmiyorsaniz uat segmentte dizel almaniz cok mantikli degil. Ama tabii benzinli araba satarken deger kaybeder mi sorusuna yanit bulamiyorum. Yani sorum su: suanda ben gittim 200 bin tl ye dizel aldim. Arkadasim da ayni ozelliklere sahip benzinli arabayi 175 bine aldi. İkimiz de 90 bin km yol yaptik ve 3 sene sonra satma karari verdik. Simdi ben aracimi atiyorum 205 e satiyorken o da 178-180 e satar mi yoksa 170 e mi duser? Uzun oldu biraz da insallah derdimi anlatabilmisimdir.

Zor ve detay isteyen bir soru.

Bundan bir kaç sene önce bu soru önüme gelseydi "kesin dizel alin" derdim. Çünkü o zaman dizel-benzin arasindaki fiyat farki gerçekten fazlaydi, yani degerdi. Ama artik gerçekten degmiyor. Ve benzinliler de artik dizel karakteri gösteriyor yakis konusunda. + olarak o gırgır sesi de olmuyo.

Ancak; yilda yaptiginiz kilometrede görece fazla. Bu biraz da bu 30.000 km yi nasil yaptiğiniza bağli. Çogunluk uzun yolda mi, o zaman dizel hala çook daha mantikli hale geliyor. Şehir içi ise arada yakiş anlaminda çok fark olmuyor. Dur kalk trafikte hepsi fazla yakiyor.

Ha ama ben ne yaparim. Araba kullanmayi zaten seviyorum. Yani bu araci kullanirken keyif aliyorum. Benzinlisini alir o 25 bini(yada daha azini) gerçekten kullanacagim bi opsiyona yatiririm. O 3-4 yili keyifli keyifli geciririm..
  • bir3iki7  (18.10.17 00:01:01)
@Bir3ik7
Yaptigim 30 binin yarisi sehir disi yarisi sehirici. Bu ara sehir disi biraz azaldi gibi hatta onumuzde ki bir yil bir degisiklik olmazsa 20-25 bin km bandina dusme durumu var. Soylediginiz bana da mantikli geliyor ama iste cocukluktan beridir zihnimize isletilen "dizel araba mantikli" mottosunu kiramiyorum.

  • taipan  (18.10.17 00:27:32)
siz 175 bin tl'ye bir benzinli araç almis olun.
3 yilda 90000 km yapmis olun
100 km'de 10 lt yakan bir araç olsun
toplam 9000 lt yakit harcamis olursunuz.
9000 lt yakit * 5,5 tl olsa = 49500 yakit masrafi olur
araca verdiğiniz rakam + yakit = 175000 + 49500 = 224500 tl olur
araci, aldiginiz rakamin %10 fazlasina satsaniz = 175000*1,10 = 192500 tl olur

cebinizden cikan = 224500 - 192500 = 32000 tl olmuş olur.

arkadasiniz 200000 tl verip dizel almis olsun.
3 yilda 90000 km yapmis olsun
100 km'de 10 lt yakan bir araç olsun
toplam 9000 lt yakit harcamis olur.
9000 lt yakit * 4,5 tl olsa = 40500 yakit masrafi olur
araca verdiği rakam + yakit = 200000 + 40500 = 240500 tl olur
araci, aldigi rakamin %10 fazlasina satsa = 200000*1,10 = 220000 tl olur

cebinden cikan = 240500 - 220000 = 20500 tl olmuş olur.

hesabi siz de kontrol edin, karari ona gore verin.
  • for the record  (18.10.17 09:44:37)
@for the record
Hocam bu hesapta soyle bir hata var aslinda. Benzinin fiyati suan 5.30 tl iken sen arttirip 5.50 yapmissin. Dizelin fiyati da 4.78 ken duusrup 4.50 yapmissin. Muhtemelen senin aracin benzinli :) bu hesapta dahi benzinli almak mantikli duruyor. Yani baslangicta 25000 tl fazla veriyorsun ama 90 bin km kullansan dahi faLa verdigin tutara erisemiyorsun. Bu arada benzinli her turlu mantikli. Tek soru isareti satarken dizel yuzde 10 artarken benzinli de yuzde 10 artacak mi? Eger artiyorsa dizel araba almak kisa vadeli kullanimda (90-100 bin km ye kadar) hic akil kari degil.

  • taipan  (18.10.17 12:50:24)
@for the record
Tabii su hata da var sen dizelo 10 lutre yakiyor gostermissin ancak en baba dizel istanbul trafiginde 7 litre yakar. Yani bu sekilde hesap yapildiginda dahi benzinli makul gorunuyor

  • taipan  (18.10.17 12:51:55)