8 lik nota ve gitar

Merhaba,
Klasik gitarda 8 lik nota ile ilgili bir parca calisirken ayagimla metronom gibi ritm tutmam gerek ancak bugun hocanin gosterdigi o ayak olayini unuttum 4 4 luk parca ve ilk vurus 1 lik nota diger 6 vurus yarimsar olmak uzere 8 lik notalar ancak bu ayak ile vurup kaldirma olayi nasildi yani kac ayak vurusuna indirmek ve kaldirmak dahil o 6 notayi sigdiricam bilemedim.

Biraz karisik anlatmis olmakla birlikte ancak boyle anlatabildim yardimci olanlara simdiden tesekkurler..

4/4 lük parçada ayağını 4 kez yere vurup kaldırıyorsun.
ayağın aşağı ve yukarı hareketi 1 vuruş ama notanın ismi 1'lik nota değil 4'lük nota.
kalan 3 vuruşta ayağın her yarım hareketine (zaman) birer 8'lik nota ekliyorsun.
toplamda 7 nota çalmış oluyorsun. umarım doğru anlamışımdır.

↓↑ = 4'lük nota
↓ = 8'lik ↑ = 8'lik şeklinde devam et.

bu ayak vurma olayına karşıyım ama neyse.
  • nocturness  (14.10.17 23:51:31)
Teşekkür ederim öncelikle,net olarak anlamış ve aktarmışsınız.

Şimdi evet birlik nota değil o yanlış ifade olmuş 4 lük nota ama değeri 1 vuruş olacaktı.

Öyleyse ayağın her aşağı yukarı her hareketi 1 vuruşa isabet ediyor ise kalan 6 vuruş için o ayak 3 kez basacak ve kaldırılacak bu mudur, doğru anlamış mıyım?
  • duende  (15.10.17 15:17:15 ~ 15:17:36)
yok yine yanlış anlamışsın :)

aşağı hareket: 1 zaman
yukarı hareket: 1 zaman daha
bu ikisini birleştirince 1 vuruş ediyor.
yani aşağı-yukarı hareket 1 vuruş ediyorsa, 4/4'lük ölçüde geriye 3 vuruş yani 6 zaman kalıyor.
sadece terim hatası yapmışsın ama önemli.
  • nocturness  (15.10.17 19:47:23)
tamam ama ben de aynı şeyi söylüyorum:)
anladım çalıyorum artık metronom gibi oldu ayağım maşallah, sagolun tekrardan..

  • duende  (15.10.17 21:34:15)
kalan 6 vuruş dediğin için yanlış anladığını söylemiştim.
kalan 3 vuruş. :)

  • nocturness  (16.10.17 06:17:15)
doğru evet 3 vuruşmuş :)

  • duende  (16.10.17 20:42:11)