Nietzsche

Putların Alacakaranlığında'yı okuyorum şimdi. Şöyle bir yer var:

"Eğer hayatın "niçinine" sahip olursak, "nasılını" hiçbir zaman öğrenemeyiz. İnsan yalnızca mutluluğun peşinden koşuşturup durmaz. Bunu bir İngiliz yapabilir yalnızca."

Okuyunca güldürdü son cümleyle ama neden böyle bir şey demiş ki?

Sefa pezevengidir ingilizler ondan.

Nasıl ki alamanlar disipliniyle ünlü,isveçliler depresyonu ile, ingilizler de o iğrenç aksanları ve hiçbir şeyi dert etmeden hayatın tadını çıkartmaları ile ünlüler.

Aksan bi süre sonra boğmaya başlıyor başta tatlı gelse de katlanılır bir şey değil.
  • bos gezenin bos ustasi  (11.10.17 01:09:10)
Bunun İngiliz kültürü ya da İngilizler ile hiçbir ilgisi yok. Birçok yerde yaptığı gibi, Nietzsche, Bentham/Mill gibi İngiliz faydacılarına laf atıyor.

  • protector  (11.10.17 12:03:36)
protector +1
bos gezenin bos ustasi, herhalde ingiliz nefretinden olacak, hatalı bir çıkarım yapmış.

  • Bruce  (11.10.17 12:12:50)