devlet tiyatrolarinin uygulamasini bi tek ben mi sacma buluyorum?

ayni gun veya bir kac gun oncesinden bilet bulmak imkansiz. neymis efendim. 13 gun once satisa cikiyormus. ayni gun bitiyormus. ulan ben tiyatro icin 13 gun onceden niye plan yapayim. canim sikilirsa cikip tiyatroya giderim. neden herkes kuzu kuzu bu uygulamayi yerine getiriyor. cok sacma degil mi ya?

çünkü yogun talep var. gönül isterdi ki sinema gibi bir sürü salonu olsun ama yok..

  • sizofren06  (10.10.17 11:26:24)
saçma değil. gayet güzel oyunlar var. ben bu oyunları izlemek için planlar yaparım. benim gibi de yüzlerce insan var ve bir şekilde tatlı rekabet var aramızda. son dakika nereye öyle elini kolunu sallayarak gidebiliyorsun? sinemada bile bilet bulamayabiliyorsun.

  • silah taciri  (10.10.17 11:29:59)
e sen bir konsere kafana göre gidebiliyor musun? biletlerin satışa çıktığı gün belli, yer kaldıysa biletini alır gidersin. devlet tiyatrolarında da aynı sistem işliyor.

herkes bilet almak için senin keyfini mi beklesin? önce gelen bileti kapar, bu kadar basit...
  • babilbaligi  (10.10.17 11:31:19)
arkadaşların dediği gibi talep çok fazla haliyle son gün bile satışa çıkarsalar senin alma olasılığın çok düşük yine.

online bilet satışında aldığın bileti son güne kadar iptal edebiliyorsun, iptal ettiğinde paran biletivada kalıyor sonra tekrar onu kullanabiliyorsun.

ben gitmeyecek olsam bile her hafta bilet alıyorum. o gün yaklaştığında eğer programım uygunsa gidiyorum, gidemeyeceksem iptal ediyorum.
  • ocanal  (10.10.17 11:34:22 ~ 11:34:47)
Iyi de bunun uygulamayla ne alakasi var? Durun kardesim hemen bilet almayin bitiyor baskalarina kalmiyor sonra mi desinler?

  • stavro  (10.10.17 11:48:41)
sen tiyatroyu canın sıkıldığında gidilecek bir etkinlik olarak görüyor olabilirsin. insanlar bu şekilde görmüyor ve bunun için emek vermeye razı oluyorlar. günler, haftalar öncesinden planlarını yapıp biletlerini alıyorlar. eğlenmek istiyorsan bilet bulunabilen diğer oyunlardan birine gidersin.

  • fragile lady  (10.10.17 11:48:58)
hadi 13 gün öncesinden çıkartır anlarım. talep çok oluyor zaten çıktığı gibi de bitiyor.

anlamadığım şey ise hafta içi 18:00'a oyun koymaları.

yahu devlet memuru bile olsan işten çıkışın 5-6 falan o saatte nereye gidiyorsun ki bu işin bir de özel sektörü var.

devlet tiyatrosu 2 yıldır bilet bulamadığım oyuna bilet buluyorum ama mesai saatleri uymuyor diye gidemiyorum.

yap şunu hafta içi 20:30 falan misler gibi.
  • eeb  (10.10.17 11:50:53)
Bu problemin cozumu daha fazla tiyatronun insa edilmesi. Bu arada ozel tiyatrolarda da bilet satilmiyor. Bircok tiyatro kapaniyor.

  • Traveller  (10.10.17 11:58:13)
eeb +1

geçen sene profesyonel'e bilet bulucaz diye bilgisayar başından ayrılmadık. keza sessizlik için de öyleydi. ciddi anlamda çok güzel oyunlar var ve haliyle bitiyor. mesela şu sıralar hamlet için kasıyorum ama ona da bulamadım.
  • silah taciri  (10.10.17 12:18:56)
Yukaridaki arkadasa katilmiyorum. Tiyatro canin sikildiginda gidilecek kadar basit bir etkinlik degil diye tiyatroya gidebilmek icin bir tarafimizi yirtmak zorunda olmamamiz lazim. Tiyatro ust duzey bir olaysa bile boyle olusu onun icin bir tarafimizi yirtiyor olusumuza bir ozur degil.
AYrica neden canin sikildiginda gidemeyesin ki? Tiyatro insanlar icin.

  • stavro  (10.10.17 14:08:48 ~ 14:11:13)
Problem yok. Ben şehir dışındayım ankaraya gelmeden plan program yapıp internetten almak zorundayim ve bilgisayar basinda bekleyip alıyorum. Bu düşünürseniz gayet adil. Problem tiyatro uygulamasında değil sistemdeki sahne sayısındaki azliktan. Eger o sehirdeyseniz zaten saat10da gişeden alabilirsiniz. Salon sayısı bu kadar. Ve elimizdeki salonlar da tehlike altında. Okumussunuzudur sinasi ve akün icin dusunulenleri. Irfan şahinbaş'in basina gelenleri. Keske 20 30 tane sahne olsa.

@Eeb: Anlara için saat 18:30de sadece bir sahnede oyun var. Diger tüm oyunlar aksam saat8'de. Haftasonu cumartesi ise iki kez sahnelenen oyunlar var saat 15 ve 20'de. Bilmeden atmayalım.
  • karacigerim vur kadehlere  (10.10.17 14:51:56 ~ 14:59:36)
@karaciğer

zaten bütün oyunları saat 18:00'a koyuyorlar yazmadım. eğer okuduğumuzu doğru anlarsak bilmeden atmayalım demeyiz.

mevzu bahis oyun ise;

www.biletiva.com

bakın bakalım dediğiniz gibi hafta sonu 15:00 ve 18:00'da da oynanıyor muymuş yoksa sadece cumartesi günü 15:00'da mı oynanıyormuş.

kadehlere fazla vurmuşsunuz belli ki :)
  • eeb  (10.10.17 15:02:12)
Dostum yazdıklarımı iyi oku. "Ankara icin" yazmışım. 18de oyun yok. 18:30 oyun var tek sahnede. Digerleri 20de. "Cumartesi 2 kez sahnelenen oyunlar var." yazmışım.
Sikayet eden sensin 18de oyun var diye.

Farkli şehirlerden bahsetmişiz. Yine de kusura bakma.
  • karacigerim vur kadehlere  (10.10.17 15:08:19 ~ 15:21:18)
@karaciğer

evet şikayet eden de benim, şikayetimde haklı olan da.

ben ankar'da bile olsam sizin belirttiğiniz 18:30'daki oyuna gitmek istesem yine aynı problemi yaşayacaktım.

hafta sonu oyun iki defa sahneleniyor ve bu oyunlara hafta sonu olması sebebiyle talep çok oluyorsa hafta içi daha makul bir saatte oynanması ile herkesin faydalanması sağlanabilirdi.

hafta içi büyük şehirlerin hiçbirinde hangi oyun olursa olsun 18:00/18:30 gibi saatlere oyun konmamalı.

insanlar işten ya çıkmamış ya da yeni çıkmış koştura koştura salona gitmeye çalışmamalı.
  • eeb  (10.10.17 15:22:16)
Bence haklı değilsin. Kendince olabilirsin. Herkes o saatlerde çalışmıyor o zaman ne olacak? Uzatalım mi bu konuyu? Bir sürü farkli saatte çalışan insan var. Kaldi ki, "farkli şehirlerden bahsettik kusura bakma." yazmışım hala uzatıyorsun. Ankara'daki tek 18:30daki oyun da oda tiyatrosu ve en küçük sahne. Ankara için abartilacak bir durum yok. Istanbul icin kendince hakli olabilirsin. Bunu benle tartışma. "Farklı şehir." dedim zaten baştan.

  • karacigerim vur kadehlere  (10.10.17 15:31:24 ~ 15:33:20)
@karaciğer

bu ülkede her şey genel olarak çalışma ve dinlenme süreleri ne ise ona göre hazırlanıyor.

o zaman gidin bir avm açın. akşam 22:00 sabah da 10:00 arası çalışın. ne de olsa vardiyalı çalışan insanlar var değil mi? onlar gün içerisinde avm ye falan gidemezler.

banka açın mesela siz. akşam 18:00 da açıp sabaha karşı 03:00 gibi de kapatın.

bu konu böyle uzar gider...

benim zaten derdim seninle değil. şikayetimi de sana yapmadım.

aynı şehirlerden bile bahsediyor olsaydık o saate oyun koymak yanlış dedim.

kusura bakma demeni gerektirecek bir durum yoktu. kusura bakma deyince de konuşma biter diye bir kural da yok. dedim ya kavgam, şikayetim size değil.
  • eeb  (10.10.17 15:44:01)
Ankarada 400bin memur var. Geneli düşünürsek 5te mesai bitiyor. Bence de uzatmayalım. :) Kaldi ki ankara için oda sahnesi(50 kisilik ufacik sahne) dışında bütün oyunların saat8de olmasi gayet makul.

  • karacigerim vur kadehlere  (10.10.17 16:10:37)
değindiğin noktayla burada bahsedilenlerin büyük çoğunluğu arasında alaka bile yok. insanlar sadece konuşmuş olmak için konuşuyor.

evet, bu kadar önceden satışa çıkmasının hiçbir mantıklı açıklaması yok, hatta dediğin üzere, neredeyse iki hafta sonrasına plan yapamayacak insanların dezavantajına.
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (10.10.17 16:29:31)
bu kadar önceden satışa çıkması neden mantıksız oluyormuş ben de onu anlamıyorum. ne kadar önce satışa çıkarsa sürekli oynanan oyun için tarih tercihi daha yüksek olacaktır. yarın oynanacak oyunun bileti bugün satışa çıkarsa seyredin curcunayı. kaldı ki ben bundan 13 gün sonra için de gayet tiyatro planı/programı yapabilirim? bunda garip olan ne var?

  • silah taciri  (10.10.17 16:39:43)