sizce bir istanbul daha olur mu?

1) bu ülkede bir istanbul daha olur mu sizce, her anlamıyla ona yetişen, denk bir şehir?
2) olmalı mı?
3) "aslında olur ama ülkenin siyasi gidişatı yüzünden olmaz" mı dersiniz?

200-300 yıla belki olur. Çünkü istanbul'u istanbul yapan kültür birikimi.

Kısacası olmaz diyorum.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (06.10.17 17:44:11)
hangi yönüyle bir istanbul'u kastediyorsunuz? güzelliği bakımından imkansız. fakat yaşanan kaos, kirlilik ve plansızlık bakımından diyorsanız, aynı oranda göç alırsa hemen her şehir aynı sorunu yaşar.

  • dahili meddah  (06.10.17 17:44:13)
1- sıfırdan bir istanbul yapılmak istense mevcut istanbul'u geçebilir bile. doğru planlama, doğru alt ve üst yapı vs vs

2- kesinlikle olmalı

3- siyasi gidişattan daha ötesi bir durum. ekonomik anlamda bu kadar yatırımın çekilebilmesi ve insanların buraya teşvik edilmesi zor.
  • eeb  (06.10.17 17:44:54)
izmir bu yolda emin adımlarla ilerliyor, keşke ilerlemese.

  • nocturness  (06.10.17 17:45:32)
1)böyle işler çok uzun vadeli planlamalar gerektirir, hadi planladın plana sadık kalmayı gerektirir. doğulu milletler böyle şeyleri pek beceremez. o yüzden olmaz.
2)kesinlikle olmalıydı
3)siyasi gidişat tek sebep değil bkz 1.
  • captainobvious  (06.10.17 17:45:32)
olsa da kurtulsak.

  • in vino veritas  (06.10.17 17:46:30)
Olmaz.
Olmamalı.
Siyasi gidişattan ziyade kozmopolitanlığını yitiriyor istanbul artık. Çevre kirliliği, çarpık kentleşme, göç, işsizlik vs...

İstanbul artık refah istanbul değil(zaten hiç olmadı) Dünya şehri evet ama yöneticilerin işbilmezliği yüzünden çöplük oluyor git gide...

Olay sadece istanbul değil, türkiye zaten boka doğru gittiği için bütün büyükşehirlerde bok yolunda...
  • arockm  (06.10.17 17:49:02)
Belki Mersin olabilirdi doğru adımlar atılsaydı. Keşke başka illerimiz de cazibe merkezi olsa da kalkınma.

  • reactionic  (06.10.17 17:54:24)
Aslinda Canakkale de iki kita uzerine kurulu. Oraya da bir miktar sanayi gitse de Istanbul rahatlasa.

  • Traveller  (06.10.17 18:02:00)
Gelecekteki istanbul depreminden sonra izmir olacak

  • hipopotamus  (06.10.17 22:16:03)