[]

gözlük kullanmalı mıyım?

sol gözüm yaklaşık 1 senedir bozulmaya başladı, sanırım çok kötü durumda değil, tv de altta geçen yazıları falan okuyabiliyorum. ama mesela bu sayfadaki sağ taraftaki son cevaplananlar kısmını 1 metreden okumakta zorlanıyorum.

yani rahatsız edecek derecede bir bozukluk yok, şimdi gözlük taksam gözümün bozulmasını durdurur mu? yoksa sadece daha iyi görmeme mi yardımcı olur. teşekkürler.


 
benim de gözler bozuk ama gözlük kullanmıyorum. doktor kullanmazsan ilerler demişti ama yıllardır aynı numara. belki kişiye göre değişiyordur.


  • dedimmidemedimmi  (06.10.17 14:54:33) 
Kullanınca hayat kaliten bariz artıyor.

İlerleyip ilerlememesi genetik faktörlerle alakalı gözlükle değil. İlerleyecekse her türlü ilerler ama en azından gözün görmüş olur gözlük takınca.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (06.10.17 15:09:45) 
tıpatıp aynı durumdayız. bende de sol gözü kapatınca görüntü HD, sağ gözü kapatınca tost makinesi. ben de bi de baş dönmesi ve ağrı da yapıyor azımsanmayacak kadar. aslında ben azımsıyorum tabii. gözlük takmak istemiyorum çünkü. bu da bizim hayatla kendi aramızda küçük inatlaşmamız. takınca kızgın kumlardan serin sulara etkisi yapacağını da bilmeme rağmen üstelik. nereye kadar bakalım. (akan altyazı okumaya kalkarsam midem bile bulanıyor)


  • onemoremile  (06.10.17 15:18:53) 
Gözlük takmayla ilerlemenin alakası yok, gözlük ilerlemesini durdurmadığı gibi takmazsan daha hızlı artar da diyemeyiz. Gözlük bir mercek sadece, tedavi edici özelliği yok.


  • hayirsiz  (06.10.17 16:41:49) 
11 yaşımdan beri, sol gözüm 2 numara miyop, sağ gözüm 0. Doktor, bendeki durumun "natural monovision" olduğunu ve çok şanslı olduğumu söylemişti, çünkü iki gözümle baktığımda, normal 0 bozukluk olan kişiler gibi görebiliyorum (sağ göz kontrolü ele alıyor). İlerde yaşlandığımda, herkes yakın gözlüğü kullanmak zorunda kalacakken, benim sol göz 0'a evrilecekmiş, sağ göz de hipermetrop olacakmış. Yani yine tek gözle mükemmel görüş elde edebilecekmişim.

Sanırım sizde de aynı durum var. Şöyle söyleyeyim, gözlük takmamak, gözünüzün ilerlemesini sağlamaz. Ben yıllardır takmıyorum, numaram aynı.
  • agluna  (06.10.17 16:54:48) 
@agluna aynı benim de öyle normal bakınca iyi gören gözümle bakıyormuşum gibi oluyor. ondan dolayı bir sıkıntı çekmiyorum. hatta sağ gözümü elimle kapamayıp kendimi denemeseydim gözümün bozuk olduğunu bile farketmezdim. neyse doktora yolum düşerse giderim.

madem gözlüğün tedavi edici/bozulmayı önleyici bir işlevi yok o zaman böyle devam edeceğim heralde
  • egokalp  (06.10.17 17:01:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.