Araba ile sağa dönerken sağ arka kapıyı sürtmemek için bir yöntem var mı?

Sorum dar alanlarda, mesela park edeceksiniz önü kurtarıyorsunuz, ilerlemeye devam edince bir bakmışsınız sağ arka kapı, çamurluk kısmını sürtüyorsunuz, direksiyon açılı olunca ister istemez aracın önü ile arkası aynı doğrultuda kalmıyor, bunu da kesitremiyorsunuz sürter mi sürtmez mi diye; sorum, bu durumdan kaçınmak için bir taktik, basit bir yöntem var mıdır, yani direksiyonu şöyle yap, aynada şunu görürsen bir daha çarpma ihtimalin yoktur gibi taktik.

aynadan takip. aynadan bakınca çok yaklaşıyorsa frenlerim.
arabaya elim çok alışıksa genelde anlarım sürtmeyeceğini ama çok dar alanlarda aynaya bakmadan milim oynamam.

  • cedex  (03.10.17 21:20:58)
park edecekken geri geri park ediyoruz

dolayisiyla sag arka kapi kaldirim yuksek olmadikca sorun yaratmaz.
  • kosun lan mevzu var  (03.10.17 21:27:36)
çözüm basit. sağ dönüşten bahsediyorsun sanırım. açıktan alacaksın. soldaki arabaya yakın döneceksin, soldaki arabaya yakın park etmen sorun olamz.

  • imelih  (03.10.17 23:12:31)
ayna ayarınız arka kapı kolunu ve ötesini görecek şekilde ortalı olmalıdır. bu şekilde kullanırsanız ayna kurtarıcınız olur.

  • seni sevenleri bir kere uzdun  (04.10.17 01:48:29)
her yere geri geri park ederim +1 daha kolay sikintisiz ciziksiz boylece

  • jedilance  (04.10.17 01:57:18)
Passat kullanıyorum. Yani baya uzun araç. Böyle bir sorun yaşamadım sanırım. Soruyu anlamamış da olabilirim. Dar sokaktan dönerken baya genişten alıyorsun. Yani soldaki arabanın dibine kadar gelip, sokakta da sanki sağa dönmeyecek gibi devam edip karşı kaldırıma 20-30 cm kala tam kır direksiyonu istersen. Park ederken de zaten geri geri geldiğin için eğer baba falan yoksa kaldırımda, sürtecek bir şey olmuyor.

  • nawar  (04.10.17 02:25:21)