[]

Nişadırın (amonyak tuzu, amonyum klorür) cürufu olur mu?

Demirin cürufu oluyor mesela. Ve buna "demir boku" da deniyor.
Nişadır için Osmanlıca bir eserde "nişadır tersi" şeklinde bir ifadeye rastladım. Doğru okuduğuma yüzde yüz emin değilim. Harfler el yazısı.

"Ters"in de hayvan pisliği anlamı var. Acaba burada "nişadır tersi" ile nişadırın cürufu kast ediliyor olabilir mi?

Metinde "ukkâb(nişadır tersi)" şeklinde ukkâb'ın açıklaması olarak geçiyor.

 
Konuyu bilmiyorum ama teorin mantıklı geldi bana.

Demir, kurşun gibi döküm yöntemiyle çalışılan metallerin eriyiği üzerinde toplanan posanın sıyrılıp atılmış hali cüruftur. Nişadırda da benzer bir üretim tekniği varsa ve cürufu oluşması olasıysa teorin mantıklı.
  • manuel mandalina  (30.09.17 20:43:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.