Arapca diyalektlerini nasil ayirabilirim?

Yani bir arapca yazinin misir mi cezayir mi irak mi hangi lehce oldugunu ayirt etmemi saglayabilecek online bir site vs var midir? Veya bildiginiz bi kisayol

YouTube dan birkaç diyalekt dinleyerek aşina olabilirsiniz

Bazı ipuçları var diyalektlere dair.

Örn: cim harfini c yerine g olarak söylüyorsa Mısır lehçesidir. Veya olumsuz yaparken ş harfini kullanıyorsa mısır lehçesidir.(ma bagrifiş örneğin, fasih Arapçada la a'3rif dir, Suriye Lübnan Ürdün ma bagrif)

Lübnan'da vs civarında kaf harfi kullanılmaz konuşma da hemze olarak okunur. Kalbii yerine elbii gibi.

Örnekler çoğaltılabilir.
  • Fusha  (27.09.17 18:15:29)
Cok tesekkurler ancak ben yazi dili olarak merak ediyorum konusma dili degil.

  • lucky strike  (27.09.17 21:28:29)
Arapça diyalektler çoğu zaman yazı dilinde kullanılmaz.

O zaman yine ş harfi bize ip ucu verebilir. Veya en sık kullanılan kalıpları in bir kısmını bilirsek anlayabiliriz hangi diyalekt olduğunu

Örneğin, eyh (elif, ye, güzel he) geçen bir metin mısır diyalektidir.

Şu (şe, vav) geçen bir metin Suriye Lübnan taraflarıdır.

Mısırlı 3ayiz eyh minni ( benden ne istiyorsun) der

Lübnanlı şu biddek minni der aynı şeyi ifade etmek için.

Iraklı 'şaku maku' gibi garip ifadeler kullanır nasılsın derken mesela.
  • Fusha  (27.09.17 22:06:13)
hocam vallahi emeğinize sağlık, çok teşekkür ederim ama ben arapça hiç bilmiyorum.

öğrenmeye çok hevesliyim ama benim aslında yazı dilinden maksadım yani bir mısırlı, ıraklının okuduğu yazıyı okuyamıyor ya hani? bunu işte mısırlı nasıl kendi lehçesi olmadığını anlıyorsa bakar bakmaz onu anlamanın bir yolu var mıdır diye sormuştum. siz biliyorsunuz anladığım kadarıyla ama işte atıyorum bi online tool aracılığı ile hızlı bir şekilde ayırt etmenin bir yolu var mıdır diye merak etmiştim. ama anlattığınız kadarıyla teknik olarak mümkün değilmiş. çok teşekürler tekrar
  • lucky strike  (27.09.17 23:44:03)
Uygulama benim bildiğim kadarıyla yok hocam. Varsa harika bir şey olur.

Elimde Suriye diyalekti için bir PDF formatında kitap var, yanlış hatırlamıyorsam da Mısır diyalekti için de mevcut onları göndereyim bulursam size.
  • Fusha  (28.09.17 07:44:00)