[]

şu şekilde link kısaltma nasıl yapılıyor?

evrensel gazetesinin sitesi evrensel.net, twitter'da bir haberi şu linkle paylaşmış: evrn.sl/AR9n7

youtube da youtu.be gibi bir kısaltma kullanıyor.

ayrı bir domain mi alıyorlar nasıl yapıyorlar? .sl .be gibi kafaya göre uzantı alınabiliyor mu??

 
Ayrı domain alıyorlar.
O domain uzantısının tanımlı olması gerekiyor.

  • cakabo  (27.09.17 12:10:41) 
kafaya göre uzantı alınamaz ancak yüzlerce farklı uzantı var.

şuradan bakabilirsin uzantılara, 644 tane var şuan;
tr.godaddy.com

mesela, nm diye bir alan adı var mı bilmiyorum, ancak istersen nrmnm.me adresini alır ve sen de istediğin linki bu adresten yönlendirebilirsin.
  • mantıksız feylesof  (27.09.17 12:24:41 ~ 12:27:47) 
evet .sl sierra leone, .be de belçika'nın uzantısıymış. peki com, net gibi uzantılar olmadan sadece ülke uzantısı nasıl alınıyor? bizde nic.tr dışında sadece .tr uzantılı bir site yok, alınamıyor da bildiğim kadarıyla. bizim ülkeye has bir durum mu bu??

@lafacukur, o ayrı bir şey o tarz çalışan çok site var. ben istiyorum ki nrmnm.com/asdfdgfh adresini nrm.nm diye kısaltayım.
  • nrmnm  (27.09.17 12:32:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.