abd araba fiyatları

gerçekten bu fiyatlarda mı? 40 bin dolara porsche var. bir lisans mezunu 4-5 bin dolar kazansa. 2k atsa köşeye 2 yılda porsche alabiliyor mu? en pahalısı da 100 bin dolar falan. sıradan, vasıfsız bir çalışan bile 10-16 bin dolara araba alabilir sanırım. 2 bin dolar kazanan biri 500 dolar atsa kenara 2 yılda 12 bin dolara gayet iyi araba alabiliyor o zaman.

youtu.be

ABD'de luks anlayisi bizimkinden farkli. Orada bizim goremeyecegimiz arabalar var. Hatta Los Angeles taraflarinda kisiye ozel arabalar uretiliyor. Bu nedenle universite ogrencileri bile 10.000 dolarlik (Turkiye'de 50.000) arabalari alabiliyor.

Ancak luks anlayisi farkli oldugu icin 12.000 dolarlik arabayi ancak universite ogrencileri ya da orta alt aileler kullaniyor, zaman zaman ikinci araba oluyor bunlar.

Arabam yok ama giysi konusunda dikkatimi cekmisti benzer bir durum. Turkiye'de The North Face'e fazlaca paralar verip luks urun aldigimi saniyordum. ABD'de buradaki urunun 4'te 1'i fiyatina satiliyor. 20 dolara iki cift Vans ayakkabi aldim ornegin.
  • Traveller  (25.09.17 08:54:20)
araba/benzin ucuz ama arabayi almak mesele degil arabayi yolda tutmak mesele zira parca ve iscilik cok pahali. luks arabalara her tamirci dokunmaz, isi bilenlerin saati $100 civari. mesela cayenne'e bir set lastik alayim desen $1000-$1500 gider...

orta sinif genelde japona yada domestik araaya biner. abd'nin en cok satilan arabasi toyota camry, acaba neden?
  • cooperr  (25.09.17 09:22:15)
Gelismis refah ulkesine hosgeldin.

  • baldur2  (25.09.17 09:34:20)
sigorta ve maintenance masraflari yuksek.

ama araba her halukarda ucuz. sadece araba degil gayrimenkul disinda temel ihtiyaclarin ( et, benzin, elektronik esya, vs vs) cogu daha ucuz.

cooperr'in dedigi gibi iscilik pahali. ornegin berber, temizlikci, restoranda yemek vs vs.
  • cedex  (25.09.17 09:40:59)
Olm Mercedes E300 denen arabanın sıfırının Türkiye bayi fiyatı 159.645 Türk Lirası. Eder yaklaşık 40 Bin Euro. Aslında düşününce çok da anormal bir para değil.

Ama bu arabadan devlet toplam 237.955 lira da vergi alınca biz alamıyoruz.

Sorun iki yönlü, birincisi bizim fakir olmamız. İkincisi de devletin hunharca vergi alması.
  • babilbaligi  (25.09.17 11:36:20)
bir nevi insan gibi yasamak.
yasadigim ulkede bm m3 2004 model 20 bin dolar, turkiyede aynisi 200 bin lira. turkiye'de asgari ucret 400 dolar, yasadigim ulkede 3000 dolar. aradaki farki sen hesapla.

  • baldur2  (25.09.17 12:02:14)
Evet, araba buyuk bir olay degil ABD'nde. Avustralya, Almanya gibi ulkeler de boyle.
Bizim burayla kiyaslanmaz bile. Burada 15yillik arabaya bile servet oderken oralar bu arabalar para etmiyor. O yasta arabalarin birbirine hibe falan edenler var, ciddiyim.

Bizim ulkede araba gayrimenkul gibi degerli. Araba alinca kurban falan kesenler var, sen dusun. Garson adam Mercedes'e binebiliyor adamlarin ulkesinde. Haliyle olaganustu bir araba olmadikca arabayla pek bir havan da olmuyor o ulkelerde:) Olmasi gereken de bu zaten.
  • stavro  (25.09.17 12:12:08 ~ 12:13:01)
gerçekten ciddi ciddi yurtdışına çıkma fikri kafama yerleşti. aynı anda sözlükte şuna da denk geldim bugün. (bkz: türk halkının aslında yaşamaması)

diğer masraflar ne kadar yüksek olsa da adam 20 bine arabaya biniyor. 40 bin verirse de porsche'ye biniyor. türkiye'de golf bile sözlükte sayfalarca konuşuluyor, ulaşılması zor olarak görülüyor. zaten kur farkı var, vergilerle falan iyice fark açılıyor. cidden lüks değil daha en temel ihtiyaçları karşılayamıyoruz. baya herhangi bir işe giren biri bile güzel bir arabaya binebiliyor. türkiye'de bir mühendis bile rahat rahat alamaz çoğunu.
  • black mamba  (25.09.17 12:14:19)
olay o zaten. turkiyede luks olan cogu sey, almanyada, amerikada, avustralyada normal. millet merdeces'i ile hava atmiyor, cunku en fazla 1-2 sene para biriktirsen sen de alabiliyorsun.

  • baldur2  (25.09.17 12:31:28)
300 dolara blazer almıştık biz, Türkiye'ye dönerken komşuya bıraktık al senin olsun diye. O aracı burada 30-40 binden aşağı alamazsın

  • mirty  (25.09.17 12:49:12)
türkiye'de arabanın olması bir itibar sebebi. o derece ulaşması zor. ya şunu yaz tatillerinde çalışan bir öğrenci bile alır. youtu.be

  • black mamba  (25.09.17 13:02:52)
@trollziya
Gecen sene 14.750tl idi bunun fiyati. Daha gecen sene. Saka gibi.
Bu ulkede motorlu tasit alani skiyorlar afedersin. Yasadigimizi saniyoruz.
  • stavro  (25.09.17 14:15:11)