ingiliz dil ve edebiyatı bölümüne girme ile ilgili.

sevgili dostlar düz lise mezunu ve ingilizce bilmeyen birisi ingiliz dil ve edebiyatı bölümüne nasıl girer.ne yapmalı veya böyle bir şansı var mı?yardımlarınız için şimdiden teşekkürle.

dersanelerde dil programina hazirlayan kurslar oluyor. istanbul'daysan uzmani dilko'dur.
1 senede duzenli sistemli calisirsan olur bir yerler ama vakif mi devlet mi, nasil bir universite olacagi senin ogrenme hizin ve geldigin noktayla ilgili tamamen bittabii.

  • pyro clustic flow  (29.01.10 11:29:20)
elbette olabilir. hem de ne güzel olur. (mezun konuşuyor.)
ingilizce'ye yds sorularını çözecek kadar hakimse devamlı test çözsün. sistemli çalışmak için de bir dersane şart.
ingiliz dili ve edebiyatı'na girmek de çıkmak da biraz zahmet ister. bunu da unutmasın.
  • anuk kokulu sair  (29.01.10 11:38:15)
@pyro clustic flow: özel üniversite imkanımız yok, devlet üniversitesi olacak ve de istanbul olması ekonomik açıdan zaruri.dediğinden bunun zor olduğunu çıkardım.

@anuk kokulu şair: dediğim gibi düz lise mezunu ve ingilizce bilmiyor.ama dershane işi kolay, tabi hali hazırda bir 8 saatlik işi olan bir insanın düzenli ve sistematik hazırlanması kolay olmayacak galiba.
  • kaleci makabayasi  (29.01.10 11:52:14)
ingilizce bilmiyorsa elbet biraz daha zor olacaktır; ama kesinlikle imkansız değil. zor olan şey bunun bir iki sene içinde yapılabilir olduğu.

1. önce üniversitelerin kendi bünyesinde açtığı ingilizce kurslarına gitsin 1 sene boyunca. akşam da var bu kurslardan. çalışanlar da çok. örneğin boğaziçi üniversitesi ve marmara üniversitesi (göztepe kampüsü) bu kurslardan düzenliyor. eğitim iyi.

2. bu kursların bitimiyle bir yds hazırlık kursuna gidilmeli ve yds mantığı, testlere alışılmalı.

bu izlek takip edilirse başarı şansı artar.
  • anuk kokulu sair  (29.01.10 12:01:41)
peki.gerçekten önemli bilgilerdi, çok teşekkürler.

  • kaleci makabayasi  (29.01.10 12:08:21)
akademik bir amac yoksa, bence ogretmenlik oku. formasyonu vs. edebiyat okursan sorun olabiliyor, her sene bir seyler degistirebiliyorlar.

vakif olmasin ve istanbul olsun dersen, puanlar epey yukselir, o zaman 2 senede hazirlanirsin diye tahmin ediyorum. bu sene icin konusursak 1,5 sene sonra.

ucuz bir anadolu kentinde de okuyabilirsin, yani hic olmamasindansa bu secenegi de hemen eleme derim kafandan. burs alirsin, yurtta kalirsin, bir de part-time bir yerde calisirsan gecinir gidersin. bu sekilde okuyan cok ogrenci var.

sozluk'ten mesajlasalim istersen. deliler gibi calisirim diyorsan, ciddi dusunuyorsan, yardimim olabilir mi diye arastirabilirim.
  • pyro clustic flow  (04.02.10 09:40:14)