Plak alacağım, nelere dikkat etmeliyim?

Merhaba dostlar,

Koleksiyonundaki tek eksiği tamamlaması için arkadaşıma plak hediye etmek niyetindeyim ancak bu antika plak işlerinden pek anlamamaktayım. Amazon ya da Ebay'den satın alacağım gibi görünüyor, çünkü Türkiye'de bulamamış kendisi.

Şimdi benim bu sitelerde araştırma yaparken dikkat etmem gereken terimler nelerdir? Bir sürü anlamadığım durum var çünkü konuyla ilgili. örneğin bazılarında import yazıyor, bazıları fransa ya da almanya versiyonu olarak geçiyor. hepsinin de ortasındaki yazılı bölümü farklı farklı mesela. orjinal antika olduğuna emin olmam gerekiyor. hızlı bi' özet geçin bana lütfen.

Bir de İstanbul'da "yine de bak" diyeceğiniz antikacılar varsa aradığımı bulabileceğim o önerilerinize de açığım.

Farkli basimlardir.
Discogs.com Burayi da arastir.

  • baldur2  (23.09.17 00:06:25)
Eğer ne aradığınızı bilmiyorsanız kişinin kendi bulsun siz hediye edin. En kolay öyle memnun edersiniz. Yoksa muhtemelen kendi de herhangi bir yerden alırdı. Aradığı şeyi iyice öğrenmeniz gerek.

  • idexo  (23.09.17 00:11:31)
önce şunu oku: support.discogs.com

sonra aradığın albümün baskılarını araştır. ilk baskı en kıymetlisidir genellikle. bir de eski albümlerde avrupa baskılar amerika baskılarına göre biraz daha kaliteli oluyor. özellikle ingiltere ve almanya baskıları... import dediği de işte o ülkelerden import demek oluyor. japonlar da iyi de onlarda da yazılar mazılar sıkıntı.
  • alperz  (23.09.17 00:13:04)
Nadirkitap.com'a bakabilirsin.Bir sürü pikap var.

  • basubadelmevt  (23.09.17 01:53:01)