[]

turşu yapımından anlayanlara soru

alman tipi kornişon turşusu yapmaya çalıştım ama olmadı.

1 litre içme suyunu kaynattım, içinde 2.5 yemek kaşığı kaya tuzu ve 3 yemek kaşığı şeker koydum. soğuduktan sonra 1 çay bardağı (küçük çay bardağı) elma sirkesi koydum. bu arada kullandığım kavanoz plastik ve ağzı çok sıkı kapanmıyor.

turşu sadece 4 günde olgunlaştı ama kornişonlar tamamen yumuşamış durumda ve turşunun suyu sanki kireçli gibi bembeyaz. suyun üzerinde beyaz bir tabaka yok ama.

tat olarak fena değil tam istediğim kıvamda, belki tuz veya sirkeyi biraz daha artırabilirmişim ama bu kadar hızlı olmasının, yumuşamasının ve sudaki beyazlığın sebebi nedir? ben sıcaktan olabilir diye düşündüm, malum geçtiğimiz 4-5 günde hava çok sıcaktı. bir de kornişonları pazardan aldıktan 3 gün sonra kurabildim turşuyu, bunun da etkisi olabilir mi? gerçi gayet tazelerdi kurarken.

nerede yanlış yaptım, tavsiyelerinizi bekliyorum.

 
tam kapanan bir kapak olması şart ve cam kavanoz kullanın. hava aldığı için öyle beyaz olur. oranlardan çok emin değilim doğrusu ama yumuşamaması için tuz miktarı artırılır. sirke bana da az gibi geldi.


  • queer animal  (22.09.17 00:39:29 ~ 00:41:13) 
1 kg biber için:
1 litre su
1 çay bardağı sirke
2 çorba kaşığı kaya tuzu
1 çorba kaşığı şeker
1 çay kaşığı limon tuzu
limon tuzu önemli. cam kavanoz daha garanti ve evet havalar sıcak.
  • akan dame  (22.09.17 01:18:10) 
Fermente mutfağımın turşu tarifini deneyebilirsiniz.

www.fermentemutfagim.com

limon tuzu sağlıklı değil diye okudum. bunu da 2. beynimiz bağırsaklarımız facebook sayfasında araştırabilirsiniz.
  • Phoebe  (22.09.17 08:49:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.