ülkelerin/şehirlerin gelişmişlik göstergeleri?

Bir yeri sizin gözünüzde "gelişmiş" yapan şeyleri soruyorum. Ben basit bir şey yazayım, geniş ve temiz sokaklar.

özenle korunmuş tarihi eserler/binalar, yeşil alan bolluğu, geniş kaldırımlar/sokaklar, kimsenin kimseyle ilgilenmediği, sokaklarda rahatça yürüyen, giyinen insanlar...

  • tabirimekruh  (19.09.17 22:12:01)
basit ama etkili, verimli toplu taşıma ağı. arabası olan insanın bile "lan ne gerek var" deyip de işine, arkadaşına, sevgilisine toplu taşımayı kullanarak gitmeyi düşünebilmesi, bunun o şehirde makul bir şey olarak kabul görmesi.

  • der meister  (19.09.17 22:19:49 ~ 22:20:49)
düzgün şehirleşme, tarihi binaların/tarihin korunmuş olması, yeterli otopark, trafik kurallarına uyan sürücüler, tanımadığınız halde size merhaba/günaydın diyen insanlar.

  • basond  (19.09.17 22:20:20)
trafiksiz bir yaşam (bol raylı sistem ve bisiklet yolu)
yeşil alanlar
sokakta küfretmişim veya sikecekmiş gibi bakmayan insanlar (hem kadın hem erkek)
sokaklarda az güvenlik gücü görmek
az korna
birbirini incelemeyen insanlar
  • orange coffee  (19.09.17 22:27:23)
Kaldirimlarin yuksekligi.

Kaldirimlar ne kadar yuksek ise bir ulke o kadar az gelismistir.
  • crown  (19.09.17 22:41:08)
Temiz sokak, hayvanlar için sokaklarda su ve mama konulması, cadde ve sokaktaki ağaç çokluğu

  • cabiday  (19.09.17 23:14:32)
Insanlarin rahatca giyinebilmesi, etrafta tek tip insan cogunlugu gormemek.

  • Traveller  (20.09.17 00:47:06)
- bisikletler için özel yolların olması
- yeşil alanların bolluğu
- temiz sokaklar
- gece gündüz çalışan toplu taşıma
- köpeğinin pisliğini temizleyen hayvan sahipleri
- geri dönüşüm çöp kutuları ve bunların düzgün kullanılması
- korunmuş tarihi binalar
- ücretsiz kültür & sanat etkinlikleri
  • gokyuzu gibi  (20.09.17 00:53:53)
ülkedeki çikolataların içindeki bütün fındık oranı arttıkça gelişmişlik ve zenginlik artar.

  • fayfim  (20.09.17 01:47:01)
Yazılanlara ek olarak sokak hayvanlarının insanlara karşı davranışları. Bir yerdeki sokak hayvanlarının çoğu insanlardan gördükleri yüzünden insanlardan kaçıyorsa ya da korkuyorsa "gelişmiş" diyemem asla o yere.

  • ms brownstone  (20.09.17 01:57:13)
Memlekette kullanılan küfürlerin içeriği
eksisozluk.com
Eğitimde fırsat eşitliği
Yaşlıya, hamileye ve engellilere saygı
Yere tükürülme sayısı
Toplu taşıma kullanım sıklığı ve yeterliliği
İsteyenin istediğini rahatlıkla giymesi
Tarihi eserlerin korunumu
  • aychovsky  (20.09.17 03:45:19)
Hocam sokaktaki kadın erkek oranı.
Eğer bir şehirde sokakta gezinen kadın sayısı az ise bombok oluyor genelde. Ben bunu direkt o şehrin genel sosyolojik durumu ile ilişkilendiriyorum.
Türkiye için bu durum.
  • chaoslord  (20.09.17 11:43:26)