excelde bi hücre string/text/yazı ise bulma

nasıl yapılır? ingilizce kullanıyorum exceli.

bir kolonda kodlanmış datam var atıyorum 1-9 arası; bir tane bile text kalmış ise bulmak istiyorum. (filtreleyip baksana derseniz çok üzülürüm. formülü bilmem gerekiyor. çok büyük bir data elimdeki)

istext formülü hücre içerisindeki değer eğer metinden oluşuyorsa size "true" değerini verecektir.

Diğer bir yol ise, incelemek istediğiniz aralığı seçin ve sırasıyla:

Home/Editing/Go to Special/Text seçeneğindeki ile sizin seçmiş olduğunu bölgedeki metinlerin seçilmesini sağlayın. Varsa seçecektir.
  • birdenbire  (17.09.17 19:42:30)
@birdenbire, çok teşekkürler ancak malesef bu şekilde işime yaramadı :(

satır sayısı 255, kolon sayısı 306 olmak üzere bi datam var. birinci kolon id lerden oluşuyor. ben örneğin =ISTEXT(B3:B257) yazdığım zaman bu formülle hep false alıyorum çünkü ISTEX sadece bir cell için bakıyor. yani =ISTEXT(C3) yazdığım zaman text ise true alıyorum ama bu işimi görmüyor.
Ben koca bir kolonda 1 tane bile text varsa görebileyim istiyorum
  • lucky strike  (17.09.17 20:10:03)
istext(c3) yazıp da çift tıklayarak c3 sütunu İçin formulü neden çoğaltmıyorsunuz?

  • birdenbire  (17.09.17 20:12:50)
dediğiniz şekilde her seferde tek bi kolona bakabileceğim ve her kolon için çoğaltmam gerekecek bu formülü.

yani yapılır da bu kadar vakit ayıramam 306 kolonum var :(
  • lucky strike  (17.09.17 20:18:59 ~ 20:19:17)
Hmm. Peki...

O zaman hangileri metinden oluşuyordan ziyade; kaç tane metinden oluşan hücre var bulabiliriz.

=COUNTIF(B3:B257;"*")

Bu formül, istediğiniz aralıkta kaç tane metinden oluşan hücre varsa size sayısını verecektir.
  • birdenbire  (17.09.17 20:26:13)
Bu arada Aralık olarak tek sütun seçmek zorunda değilsiniz. Tüm aralığı seçebilirsiniz.

  • birdenbire  (17.09.17 20:29:10)
@birdenbire, hocam bu sadece hücrenin formatı text ise sayıyor, ben de ilk bunu denemiştim :((( benim bütün datam general formatta olduğu için bir kolon örneğin general formatta olduğu için aşağıdaki gibi olabilme ihtimali var. ben mahmutun formatı general veya number olsa bile ortaya çıksın istiyorum

1-89
2-123
3-MAHMUT
4-105
5-12
  • lucky strike  (17.09.17 20:33:48)
Mahmut'un formatı bizi ilgilendirmez ki. Mahmut içeren hücre metindir. Hücrenin biçimi, hücre içerisindeki değerin değişken tipini değiştirmez.

Sizin bu örnekte beş adet hücreye COUNTIF uygulandığında zaten 1 sonucunu verecektir.

Bakın... Misal 3 bir sayıdır. 3 yazan hücrenin biçimini genel yapmanız sayı olduğu gerçeğini değiştirmez.
03.01.1900 bir sayıdır. Sadece biçimi tarihtir.
  • birdenbire  (17.09.17 20:39:20)
@birdenbir, çok çok teşekkürler. aynen başka excele alınca oldu dediğiniz gibi. deminkinde format sorunu varmış. tam anlamadım ama baştan alıcam bi sheete.

çok çok teşekkürler tekrar :)
  • lucky strike  (17.09.17 20:42:14)
Rica ederim.

  • birdenbire  (17.09.17 20:42:59)