sizce amerikan kültürü öz kültürümüzü bozdu mu?

Bombalanan filmler, yaşam tarzı, tüketim pompası, free sex olayları vs vs...

Bozdu mu sizce kültürümüzü? bozmasın...

yoz bir kültür daha yoz olan bir kültürü nasıl bozabilir bilemiyorum.

  • sir gawain  (13.09.17 21:59:32 ~ 22:00:16)
Bence bozdu.

  • mezarkabul  (13.09.17 22:02:01)
bu sadece bizim için değil, mesela birçok avrupa ülkesi için de geçerli aslında. yalnız bizim öz kültürümüz nedir işte, ben de bunu tam kavrayamadım gitti. türk kültürü derken neyden bahsediyoruz şu anda? yani tabii ki bozmasın, amerikan kültürünü sevmem de pek ama hangi kültürümüzü bozmasın? ortak bir temele dayanan türk kültüründen söz edebilir miyiz? mesela türk milletinin ortak değeri nedir, bizi ortak zeminde buluşturan o değer nedir? bunun cevabını hakikaten merak ediyorum. hayır zaten tüm bu toplumdaki bölünmelerin sebeplerinden biri de bu ne olduğunu bilememezlik değil mi? tarihe bakarsan tabii ki türk kültürü dediğinde akla köklü bir kültür gelir, batılı yanına yaklaşamaz da pratikte karşılığını bulamıyorum.

soruna sorularla cevap verdim, hadi hayırlısı olsun.
  • soso  (13.09.17 22:05:14)
yaren +1

  • giovanne  (13.09.17 22:22:43)
soso'ya katılıyorum, "öz" kısmı tartışılır ama amerika zehrini dünyanın dört bir yanına saldı evet. tabii ki onlardan gelen her şey kötüdür demiyorum ama "modern" abd olmasa dünya çok daha stabil ve huzurlu bir yer olurdu diye düşünüyorum.

  • der meister  (13.09.17 22:25:59)
  • Apocalypse  (13.09.17 22:28:20)
bozmaktan ziyade zombileştirmiştir. eldekini yok edip yerine geçse neyse diyeceğim ama yok. çarpık, çorba, nereden tutsan elde kalan bir şey var şu an.

  • secrexv2  (13.09.17 22:30:13)
Kultur aktarimi engellenemez, Araplarin kotu ozelliklerini alacagima Amerikalilarinkini alirim daha iyi

  • Traveller  (13.09.17 22:31:47)
kendi soruma cevap olacak ama

triple whopper verseler yerim yoz moz dinlemem ''
  • binder dandet  (13.09.17 22:32:33)
cevap Rammstein'dan geliyor ---> www.youtube.com

  • AlsterWasser  (13.09.17 22:42:50 ~ 22:44:16)
Biri de dememiş "free sex olayları" ne diye?

Cevap: çok bozdu önünü alamadık!
  • Ufuk  (13.09.17 22:48:49)
Amerika dünyayı güzel hale getirmiş nadir ülkelerden biri. Amerikan düşmanı olanların kullandıkları bilgisayarın işlemcisi Intel, işletim sistemi Windows, en çok kullandıkları site Google, ama sorsan Amerika olmasa dünya daha güzel bir yer olurdu. Amerika'nın dünyaya katkılarını görememek için kara cahil olmak lazım. Şu anda Amerika yok olsa, ertesi gün hayata Orta Çağ'dan devam ederiz. Bizim kültürümüz zaten Amerika vs Türk kültürü yapılacak kapasitede bile değil.

  • dissendium  (13.09.17 23:16:02 ~ 14.09.17 00:17:32)
Amerikayı Amerika yapan Alman bilim insanları diye düşünüyorum. İkinci Dünya savaşından sonra günah çıkarmak için Amerika'ya giden/götürülen bilim insanları sayesinde. Dolayısıyla Amerika olmasaydı birçok teknolojik gelişmeleri Almanya sayesinde yaşıyor olurduk diye düşünüyorum.

  • mezarkabul  (13.09.17 23:53:49)
Arap kültürü de bizim kültürümüzü bozmuştu. Sonra Anadolu/Rumeli kültürü bozdu. Ardından biraz Bizans ve Balkanlar kültürümüzü bozdu. Bundan önce de en son avrupa kültürümüzü bozdu. Bunlardan sonra ortaya çıkana "bizim kültürümüz" deyip, ABD yapınca "kültürümüz bozuldu" diyorsan hatalısın. Hayır. Diğer bozulmaları da kabul ediyorsan evet, bozdu.

Bu olay globalleşme ve kültürel etkileşim sonucu, etkileşimin miktarına ve benimsemeye bağlı olarak değişim de tüm Dünya'da olan bir şey. Öz'ü tamamen kaybetmek hoş değil tabii ama bazı şeyler hariç (Örneğin mutfak) kaybettiğimiz çoğu şeye pek takılmıyorum.
  • nawar  (14.09.17 00:23:03)
Tum dünyayı bozdu, Türkiye'yi nasil bozmasin?

  • stavro  (14.09.17 00:39:57)
Bir de - konu disi olacak ama - mesela arap kulturune istedigin gibi saydirabilirsin ama kurt kulturu bizi bozar falan derse linc ederler:)

  • stavro  (14.09.17 00:41:59)
Bozdu tabi. Alt yazılar bile ifadelerimizi değiştirdi. Adamların kültürünü buraya entegre edemiyorsun çünkü çok farklı ama ne kendin gibi olabiliyorsun ne onlar gibi. Ama tabi öz kültürümüz öyle kolay kolay bozulmaz.

  • [GODDARD]  (14.09.17 02:56:58)
Bozmadı, geliştirdi. Tabii o kadar uzaktan bir yere kadar oluyor.

  • i was made for you  (14.09.17 04:38:28)
Ellerinde taramalılarla düğünde havayı tarayan urfa diyarbakır, silahlarını havaya saçan Karadeniz, amerikadan çok etkilendiler. Araplar demiyorum bakın amerika, çünkü bu adetler çöl bedevilerine ait değildir. Siz de biliyorsunuz zaten, hep amerikalllar. Tore cinayetleri de var olan canım saf turk kulturunu bozdu onucunde kız alıp vermeler. Ne yüksek bir kulturumuz vardı oysa. Başlık paraları, çocuk tecavuzleri, aynen amerikadaki gibi. Ah araplar gelin kurtarın bizi. Azıcık yüksek kultur lütfen.

  • rumpleteazer  (14.09.17 07:46:23)
Türk edebiyatı zaten bu konu üzerine kuruludur. Yahya Kemal, Peyami, Ahmet Hamdi vs. biraz okursanız sorunuzun cevabına en iyi şekilde ulaşırsınız.

  • elitist  (14.09.17 09:45:33)
bence hayır. amerikanın bir çok kültürü de bence şahane ayrıca.

  • rain when i die  (14.09.17 11:04:32)
önce arapçılar bozdu, sonra atatürk çabaladı özümüzü keşfetmemiz için. o gittikten sonra amerika bozdu, şimdi arapçılarla amerikancılar beraber bozuyorlar. ileride olur da avrupa birliğine girersek foursome olacak.

  • idexo  (14.09.17 11:08:59)