[]

Bugun basima gelen Ilginc hadise / Nutuk tutulmasi

Bu sabah bir musteride 15 kisiyle falan toplantimiz vardi. Klasik olarak ben once sunum yapacaktim uzerine soru cevap seklinde 1.5 saat toplanti olacakti. Konuya hakimim ve bu sunumu ingilizce de olmak uzere kalabalik gruplara en az 30 kez yapmisimdir. Ama bugun degisik bisey oldu. Sunumun daha 2.slaytinda bir anda dilimin damagimin kupkuru oldugunu, nefes alis verisimin degistigini ve sesimin catallastigini hissettim. Kuracagim cumleleri dusunmeye ve duzgun kuramamaya basladim. Hemen caydan bi yudum aldim kendimi sakinlestirmeye calistim ama 1 ya da 2 dk boyunca kesik cumlelerle catalli bir sesle anlatmaya devam ettim. Ama ne toplanti oncesi ne de sirasinda heyecanli ya da gergin değildim. Meslek hayatimin ilk zamanlari deli gibi heyecanlanir sesim bazen catallardi ama toplardim zaman geçtikçe.

Bugun farkli olan sey hislerimdeki degisiklikle birlikte bir taraftan sunuma devam ederken diger taraftan süper endişeye kapilip tolplantidan kacmak istememdi. Kafamda toplantiyi kusura bakmayin devam edemeyecegim deyip sonlandirmak dusunceleri falan geciyordu surekli. Velhasil 2 dk sonunda normale donup sunuma devam ettim ve toplantiyi guzel bir sekilde bitirdik.

Bu sene 2 kez cok stresli ve heyecanli oldugum zamanlarda yaklasik 1 hafta boyunca nefes darliklari yasadim. Bu gun de olay yasandiktan beri hafif nefes darligi yasiyorum. Anksiyete oldugunu dusunuyorum. Bugun yasadigimi da hafif bir panik atak olarak nitelendiriyorum.

Siz ne diyorsunuz? Ne yapmak gerekir ve nasil asilabilir bu problemler?

Tesekkurler.

 
Merhaba,

Bir psikologla görüşebilirsiniz. Endişe bozukluğu belirtilerini çağrıştırıyor, bir uzmanın tanı koyması hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Kolaylıklar..
  • hana bi  (13.09.17 20:53:53) 
Anksiyete benziyor, evet. Psikoloğa gidiniz.


  • manuel mandalina  (13.09.17 21:07:19) 
bence çok normal.
ben de genelde çok kalanbalık gruplara sunum yaparım, ders anlatırım. genelde de şen şakrak birisiyimdir anlatımlarda.
ama bazen misal diyelim ki, grup içinde etkilendiğim bir bayan varsa veya ne bileyim patron oradaysa veya kafamda daha önce çözemediğim herhangi bir problem varsa, bir takılma olabiliyor. bazen kendime diyorum: "lan dünyanın kaç yerinde sunum yaptın, binlerce kişiye toplamda konuşma yapmışsındır. noluyo amk?" gelgelelim oluyo bişeler. ben bu nedenle gerileceğimi düşündüğüm, hissettiğim toplantılarda dua okurum (ayetel kürsi misal) biraz daha rahat hissetmemi sağlıyor.
ha aklıma geldi: temmuzda danimarka'da bi sunum yaptım. yani şöyle düşün her şeyi kendim yapmışım. kafamda sunum planım var, slaylarım güzel. şekil şemal yerinde. ama öğlen arası bi çinliyle konuştum. biraz canım sıkıldı. biraz da yemek sonrasıydı. ne bileyim böyle kafam tuhaflaştı. sunuma girdim iyiydi. sonra "amaaan deyip koyverdim" kendim bile şaşırdım. bi süre sonra kimsenin suratına bakmamaya başladım. insan kendine engel koyuyo, bir salakça ama bana hep bir çeşit savunma mekanizması gibi geliyo.
  • fempusay  (13.09.17 22:17:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.