Portreler neden 55mm'de müthiş gözüküyor?

Fotoğrafçılığın teknik kısmından anlamıyorum. Elimle kit lensi olan bir DSLR var. Birini 1 metreden 18mm ile çektiğimde çok tipsiz çıkıyor ama üç dört metre ileriden 55mm'ye aldığımda süper gözüküyor. NEDEN?

Goze en yakin aci 50-55 mm ondan olabilir

  • mor oje  (12.09.17 00:29:06)
diyafram aralığı meselesine bir bak

  • eriksatie  (12.09.17 00:50:18)
aynı lensle bu sonucu alıyorsan da yukarıdakiler dogru cevap

  • eriksatie  (12.09.17 00:51:11)
  • orient blue  (12.09.17 00:59:32)
Çünkü bak: 9gag.com

i.kinja-img.com

Geniş açı lenslerde mesela burnunla gözün arasındaki mesafe gibi derinlikler çok daha abartılı görünüyor ve bozuluyor, dar açı lenslerde bunlar basıklaşıyor. Aynı etki arkaplanda da olur, zoom yaptığında ya da tele lens taktığında önlü arkalı duran iki obje çok daha yakın gibi görünür. Bu optik etki güzel görünüyor demeni sağlıyor işte.

Bu arada 55mm dediğin de çok büyük ihtimalle aps-c (croplu) sensörlü bir makine üzerinde ve yaklaşık 85mmye falan tekabül ediyor.
  • rodriguez2  (12.09.17 02:53:30)