Sokak icindeki atölyeler

Herşey sokagimiza o ilk mobilya atolyesinin acilmasiyla basladi. Marangoz falan değil,boyle kerli ferli, iki uc tane tiri kamyonu, bes alti tane minibusleri, calisanlarinin, ortaklarinin onlarca arabasiyla sokagi isgal ettikleri, baya buyuk isler yapan bir yer. İki cepheye sahip, arka caddede dubalarla dukkan onunu acik tutup, tum araclari bizim sokaktaki cepheye park ediyorlar mesela.

Herneyse, birkac bina oteye bir tsne daha acildi, konfeksiyon acildi, serigrafci acildi, bir iki mobilyaci daha.

Ailemin 55, benim 25 yildir ikamet ettigim, guzel bir sokakti burasi. Simdi organkze sanayi bolgesine, oto sanayiye falan dondu gurultu kirliliğiyle.

Gun icinde birbirine karisan makine sesleri, calisan sesleei, helsi birlesiyor ve ugultu halinde devasa bir gurultu kirliligi var.

Yetmiyor gece mesaisine kaliyoelar devamli. Gecenin korunde matkap, testere vs makine sesleru suruyor. Talaslari yakiyorlar, evin ici is kokusundan gecilmiyor. Balkondaki camasirlar simsiyah oluyor.

Ben bunlari henuz sikayet etmedim. Polisi arasam belki gorev alanina girmeyecek, belediyeyi arasam tek tek sikayet gerekecek.

Bimer ya da cimere yazsam fayda gorur muyuz? Oraya sunu diyecegim: meskun mahale boyle atolye nasil acabiliyorlar, yasal haklari var mi, varsa yasalar nasil izin verir boyle bir seye? Yoksa da bunlar nasil ruhsat aliyorlar? Ruhsatlari yoksa nasil belediye göz yumuyor? Hadi belediye farketmiyor, kurumlar birbirini uyarmiyor? Atiyorum maliyeye kayitli bu adamlar. Faaliyet konusu belli. Maliye belediyeye desin ki bak bu adam bize basvurdu. Yapacagi is belli. Adresi senin belediyene ait. Sen inceledin mj, yeri bu ise uygun mu ruhsat verecek misin diye ikaz etsin belediyeyi mesela. Cok mu iskandinav hayaller kuruyorum skzce?

Sonuç olarak bu rezilligi durdurmak icin nasik bir yol izlemeliyim?

Öncelikle belediyeye şikayetinizi bildirmeniz gerekiyor, gürültü olduğunu iddia ettiğiniz saatlerde gelip ölçüm yapıyorlar, ceza kesiyorlar vs. Eğer sorun devam ederse ve belediye üzerine düşeni yapamazsa Bimer'e yazabilirsiniz; ama oradan da aman aman bir şey çıkmayacağını tecrübeli bir Bimer şikayetçisi olarak söyleyebilirim.

  • gochebe  (08.09.17 13:25:25)