Genellemek ve genellememek iste tüm mesele bu..

Merhaba,

Kendim konuşurken genelleme yaptığımı fark edince veya çok genelleme yaparak ifadeler sunan birini duyunca ben de isin ciddiyeti hafiften gidiyor.

Lakin, genelleme yapmadan da olmuyor. İster istemez oluyor bu durum..

Ne yapacağız, ne edeceğiz? Genellemeler konusunda ne düşünüyorsunuz?

not : merak etmeyin başka dertlerim de var..

Genelleme insan aklının bulduğu şahane yöntemlerden biridir. Bu yöntemin her durumda işe yaramayacağını bildikten sonra zararı yoktur. Genellemeyin diyen zırtlaklara inat, genelle kardeşim.

  • twelfth  (07.09.17 14:42:07)
Ben de ayni seyi dusunuyorum, bir kisi genelleme yapinca rahatsiz oluyorum ve bilerek konusmasini kesip herkes o dedigin sekilde olmayabilir diye araya giriyorum. Bunlar icin yumusatici ifadeler var, bu kisiler zaman zaman boyle olmaya egilimli dersin.

  • Traveller  (07.09.17 16:46:11)
Bir usturuplu genelleyenler var. Bir de ağzına geleni söyleyenler var. Onu duruma göre organik bir şekilde yargılamak gerekiyor. Bunun bir kuralı kaidesi yok. Duruma göre.

Sosyal hayat pozitif bilimler gibi değil. Bir kural koyup genellemek olmuyor. O yüzden sayısal bilimlere 'Hard Science' Sosyal bilimlere 'Soft Science' deniyor.

Çok şeyapmamak lazım
  • idexo  (07.09.17 17:42:12)
Genellemeden o kadar da korkmaya gerek yok. Bazi genellemeler hakli genellemelerdir. Genellemenin tek sucu kulaga cok kotu gelmesi. Genellemesiz bir dunya olanaksiz. Beyinlerimiz genelleme yapacak sekilde programlandi ve bu sekilde hayatta kaliyoruz.
Sahsen biri genelleme yaptiginda cok da rahatsiz oldugumu soyleyemem.

Hayatimda duydugum en sacma iki cumle; "butun genellememler yanlistir", "denizden babam ciksa yerim"
Niye butun genellemeler yanlis olsun abv? Taze fasulye sevenlerin %90'i uzun boyluysa "taze fasulye sevenler uzun boylu" dersin ve haklisindir.
  • stavro  (07.09.17 18:29:11 ~ 18:30:43)